Ana Bogdan a abandonat în primul tur la Trophee Clarins după doar 27 de minute

Ana Bogdan
Ana BogdanProfimedia
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a abandonat, luni, în prima rundă a turneului Trophee Clarins (WTA 125), care are loc la Paris şi e dotat cu premii totale de 100.000 de euro, la scorul de 4-0 pentru franțuzoaica de origine rusă Varvara Gracheva.

Ana Bogdan - Varvara Gracheva 0-4

Ana Bogdan (31 ani, 63 WTA) a renunțat din motive medicale după 31 de minute.

Gracheva (23 ani, 88 WTA) are acum 3-1 în meciurile directe cu Bogdan, care a mai abandonat în 2021, în optimi la Chicago, la 7-5, 3-1 pentru cea care reprezenta Rusia atunci. Singura victorie a româncei data tot din 2021, din semifinale la Limoges, cu 7-5, 2-6, 6-3.

Precedentul duel a fost la Sankt Petersburg, în 2022, Gracheva câştigând cu 6-4, 6-4 în turul al treilea al calificărilor.

Tot luni, Gabriela Ruse (26 ani, 148 WTA) s-a calificat pe tabloul principal, după 7-6 (9/7), 4-6, 6-2 cu veterana rusă Vera Zvonareva (39 ani, 257 WTA), la capătul unui meci de două ore şi 34 de minute.

Ruse a revenit în primul set de la 2-5 la 6-5, câştigând în tiebreak după ce a salvat două mingi de set (la 4-6).

Ambele jucătoare au comis câte 9 duble greşeli.

Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 1.086 de euro şi 7 puncte WTA, urmând să o înfrunte pe tabloul principal pe chinezoaica Lin Zhu (30 ani, 57 WTA).

În alt meci din calificări, Miriam Bulgaru (25 ani, 209 WTA) a fost învinsă de franțuzoaica Elsa Jacquemot (21 ani, 158 WTA) cu 7-5, 6-3, după o oră şi 37 de minute.

În programul de marți figurează atât Gabriela Ruse (contra chinezoaicei Zhu), cât şi Simona Halep, care va debuta contra americancei McCartney Kessler.