Sfert de finală spectaculos la Parma: Ana Bogdan o elimină pe Jaqueline Cristian

Ana Bogdan s-a calificat în semifinale la Parma
Ana Bogdan s-a calificat în semifinale la ParmaProfimedia
Peste două ore a durat partida dintre Jaqueline Cristian și Ana Bogdan, din sferturile turneului WTA 125 de la Parma.

Jaqueline Cristian - Ana Bogdan 6-4, 1-6, 6-7 (1-7)

Româncele au oferit o partidă spectaculoasă în turneul de la Parma. Setul final a fost unul plin de suspans, în care Jaqueline Cristian (loc 107 WTA) a revenit de la 3-5 și a servit pentru meci la scorul de 6-5. Ana Bogdan (loc 71 WTA) a făcut însă breakul și a trimis partida în tie-break, unde s-a impus categoric.

Ana Bogdan, a doua favorită la câștigarea turneului, o va întâlni în semifinale pe Anna Bondar (a 7-a favorită, locul 105 WTA). Sportiva din Ungaria s-a impus în două partida în fața Viktoriyei Tomova, scor 7-5, 6-4.

Partida dintre Anna Bondar și Ana Bogdan va avea loc vineri, 22 septembrie.