Sorana Cîrstea a rezistat doar o oră pe teren. Românca, învinsă fără drept de apel la Roma

Sorana Cîrstea
Sorana Cîrstea Profimedia
Favorita numărul 28 a fost învinsă în optimile turneului WTA 1000 de la Roma de americanca Madison Keys. Meciul a fost întrerupt timp de o oră din cauza unui protest.

Keys, finalistă de Grand Slam a la US Open în 2017, a trecut rapid de jucătoarea noastră în numai o oră și 5 minute, cu scorul de 6-2, 6-1.

Aceasta a fost a treia întâlnire directă dintre Sorana Cîrstea și Madison Keys și prima victorie a americancei în fața Soranei.

Precedentele confruntări au fost disputate în 2019 pe zgura de la Madrid, atunci când Sorana s-a impus în trei seturi.

Următoarea a avut loc în 2023 la Indian Wells. Keys a fost nevoită să se retragă atunci după cedarea primului set cu 6-1.

Pentru Madison Keys urmează duelul cu învingătoarea partidei dintre Iga Swiatek și Angelique Kerber.

România o mai are în concurs pe Irina Begu, ocupanta locului 161 WTA, care joacă în optimi cu Danielle Collins.

Partidă întreruptă de proteste

Partida a fost întreruptă la scorul de 3-1 în setul secund pe serviciul româncei de doi spectatori care au intrat pe teren pentru a arunca cu confeti pe zgură.

Cîrstea și Keys au fost nevoite să părăsească arena Pietrangeli și să meargă la vestiare până s-a curățat terenul.

Pauza de vestiar a durat nu mai puțin de o oră.

Potrivit unor informații apărute în presa din Italia, protestatarii și-ar fi turnat ciment peste picioare în mijlocul terenului.