Condusă de Kasatkina, Beatriz Haddad Maia a revenit în forță și a cîștigat turneul de la Seul

Haddad Maia în acțiune în Coreea de Sud
Haddad Maia în acțiune în Coreea de SudČTK / AP / Ahn Young-joon / Profimedia
Brazilianca Beatriz Haddad Maia (28 de ani) a câștigat cel de-al patrulea titlu al carierei, învingând-o pe rusoaica Daria Kasatkina (27 de ani) cu 1-6, 6-4, 6-1 în finala Korea Open de duminică.

Haddad Maia, cap de serie numărul trei, a pierdut setul inaugural în doar 26 de minute, dar a întors soarta în setul al doilea, și apoi a defilat în setul 3, parfând o victorie entuziasmantă la Korea Open.

Brazilianca, numărul 17 mondial,  nu mai câștigase un titlul WTA din iunie 2022.

Kasatkina, locul 13, a pierdut patru din cele cinci finale din acest an.

Niciuna dintre jucătoare nu a pierdut vreun set în drumul lor spre finala de la Seul, și ambele au jucat două meciuri sâmbătă, după ce ploaia abundentă a anulat jocurile din ziua precedentă.

Kasatkina și-a câștigat sfertul de finală după ce adversara Emma Răducanu s-a retras accidentată după primul set.

Kasatkina a ănceput cu  două break-uri în drumul spre câștigarea primului set în mai puțin de jumătate de oră.

Ea a început la fel în primul game al setului al doilea și și-a menținut serviciul înainte ca Haddad Maia să se  scuture din vrajă și dă reacționeze. Haddad Maia a revenit la jumătatea setului al doilea și apoi a preluat conducerea pentru prima dată.

Brazilianca a contestat o decizie a arbitrului, dar și-a păstrat calmul pentru a câștiga setul al doilea.

Haddad Maia a avut un break avans în setul al treilea și a rămas în frunte în timp ce Kasatkina a început să se prăbușească.

Brazilianca și-a etalat cel mai bun tenis în momentele cruciale și a sfârșit prin a reveni pentru a câștiga titlul. Scorul final a fost 1-6 6-4 6-1.

Korea Open a devenit din acest an turneu WTA 500, după ce fusese până acum cotat de categorie 250.

Totuși ediția din acest an a fost afectată de o serie de retrageri de ultim moment, printre care a numărului unu mondial Iga Swiatek, a vicecampioanei US Open Jessica Pegula și a fostei campioane de la Wimbledon Elena Rybakina.