Emma Răducanu trece testul fizic și ajunge în sferturile de finală de la Korea Open

Emma Răducanu este în sferturile de finală ale Korea Open
Emma Răducanu este în sferturile de finală ale Korea OpenČTK / imago sportfotodienst / mpi04
Emma Răducanu a declarat că "acum am mult mai multă încredere în corpul meu", după ce a ajuns în sferturile de finală de la Korea Open, unde o va înfrunta pe principala favorită, Daria Kasatkina, după o nouă victorie de luptă.

Britanica Răducanu, campioană la US Open 2021, a transformat a șaptea minge de meci pentru a o învinge pe chinezoaica Yuan Yue, cap de serie numărul opt, cu 6-4, 6-3 în optimile de la Seul.

În vârstă de 21 de ani, Răducanu, clasată pe locul 70 în lume, s-a confruntat cu accidentări de la victoria sa uimitoare de la US Open și nu a reușit să continue seria de rezultate pozitive.

Sportiva a spus că a fost mulțumită să treacă printr-un alt "test fizic bun" în condiții umede, în timp ce se pregătește să se confrunte cu numărul 13 mondial, Kasatkina, vineri.

"Mai ales după ce nu am jucat o mulțime de meciuri, să fiu capabilă să produc un astfel de nivel de două ori acum, trebuind să îl susțin mâine și poimâine fără o zi liberă, aștept cu nerăbdare provocarea", a declarat Răducanu, care a învins-o pe americanca Peyton Stearns în meciul de deschidere din capitala Coreei de Sud.

"Am mult mai multă încredere în corpul meu acum".

Răducanu caută să aibă un impact la Korea Open, care a fost afectat de o serie de retrageri de ultim moment, inclusiv numărul unu mondial Iga Swiatek, vicecampioana US Open, Jessica Pegula și fosta campioană de la Wimbledon Elena Rybakina.

Kasatkina s-a calificat în sferturile de finală cu o victorie cu 6-4, 6-2 în fața americancei Hailey Baptiste.

"Pentru mine va fi o mare provocare din punct de vedere fizic și al tenisului, dar în același timp nu am nimic de pierdut", a spus Răducanu.

"Ea este așteptată să câștige, dar eu știu cât de periculoasă sunt și cred că mă îmbunătățesc de la meci la meci".

Răducanu a luat un time-out medical pentru a-și bandaja piciorul în primul set împotriva lui Yuan, finalista de anul trecut.

"Cred că cheia succesului meu de astăzi a fost să încerc să renunț la orice frustrare", a spus Răducanu.

"În încheierea meciului am avut o mulțime de mingi de meci pe care nu le-am putut converti, așa că am rămas concentrată și am făcut break în ultimul game."

Alături de Răducanu în sferturile de finală se află Beatriz Haddad Maia din Brazilia, cap de serie numărul trei, care a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic cu 6-3, 6-4.

Viktoriya Tomova s-a calificat, de asemenea, după ce adversara sa americană Amanda Anisimova a abandonat la 7-5, 4-1 în setul al doilea. Anisimova a luat un time-out medical după ce s-a luptat cu căldura și a fost vizibil afectată în pauza dintre seturi.