"Ai fost prea bun, prea rapid, prea puternic" Novak Djokovic recunoaște superioritatea lui Jannik Sinner

Novak Djokovic suferă înfrângerea cu demisia
Novak Djokovic suferă înfrângerea cu demisiaČTK / AP / Andy Wong
Încercarea lui Novak Djokovic de a câștiga al 100-lea titlu al carierei în palmaresul său a eșuat duminică, după ce a fost învins cu 7-6, 6-3 de numărul unu mondial Jannik Sinner în finala Mastersului de la Shanghai.

Sârbul spera să devină al treilea om care câștigă 100 de titluri de simplu în circuitul profesionist, după Jimmy Connors (109) și rivalul său Roger Federer (103), care l-a urmărit din tribune alături de Carlos Alcaraz.

În fața unei săli pline, pe arena Qi Zhong, Jannik Sinner, în vârstă de 23 de ani, s-a impus în tiebreak-ul unui prim set palpitant, înainte de a deveni cel mai tânăr campion din istoria turneului de la Shanghai, într-un set 2 care a curs într-o singură direcție.

"A servit foarte bine în primul set și nu am putut să-l dovedesc", a declarat Sinner. "Apoi am jucat un tie-break foarte bun, ceea ce mi-a dat încrederea de care aveam nevoie pentru a începe bine setul al doilea. Evident, sunt foarte mulțumit de prestația mea de-a lungul acestui turneu. Este un turneu foarte special".

Atitudine decisivă

Nu au existat mingi de break în primul set, în care ambii jucători au dominat pe propriul serviciu. Novak Djokovic, care are în palmares 24 de titluri de Grand Slam, a cedat doar cinci puncte în șase game-uri de serviciu.

A fost nevoie de un tiebreak pentru a-i despărți pe cei doi jucători, iar Sinner, care și-a îmbunătățit recordul în tiebreak-uri în acest an (24-8), a luat primele patru puncte la rând apoi Nole nu l-a mai putut ajunge și italianul a câștigat primul set.

Serviciul lui Djokovic și-a pierdut din putere în setul al doilea, iar Sinner, dublu campion de Grand Slam, a făcut break și a condus cu 3-1, după ce a trimis un forehand câștigător pe linie.

Încă două game-uri câștigate pe propriul serviciu l-au apropiat pe Sinner de victorie, pe care a obținut-o cu un as răsunător după o oră și 37 de minute.

Cheia

Sinner, câștigător al US Open și Australian Open anul acesta, l-a egalat cu această ocazie pe Djokovic în meciurile directe, unde scorul e 4-4.

El a câștigat șapte titluri ATP în acest an și și-a asigurat primul loc la final de an încă de la începutul săptămânii.

Sinner a câștigat ultimele sale trei meciuri împotriva lui Djokovic și a devenit primul jucător care nu a cedat nicio minge de break în două meciuri consecutive împotriva starului în vârstă de 37 de ani.

Întrebat dacă a găsit cheia jocului lui Djokovic, Sinner a răspuns: "Este dificil să vă spun un secret, deoarece nu are slăbiciuni. Trebuie doar să încerci să profiți de puținele șanse pe care ți le oferă. Dar nu sunt atât de multe într-un meci și trebuie să încerci să crezi în fiecare moment.

Prea bun

Victoria de la Shanghai i-a adus, de asemenea, lui Sinner al patrulea titlu Masters 1000 și al treilea în acest an, pe lângă victoriile de la Cincinnati și Miami.

Djokovic a spus că nu a putut egala nivelul lui Sinner și a adăugat: "A fost prea bun astăzi, prea puternic, prea rapid și a jucat bine. Ai un an incredibil. Îl meriți".

"Mă bucur să îl văd și pe Roger. Nu sunt obișnuit să te văd în tribune. Mi-aș fi dorit să fi fost acolo, pe teren, să joci cu noi. Este probabil prima dată când joc pentru tine, așa că am simțit un pic de presiune astăzi, dar este minunat. Mulțumesc că ești aici. Carlos de asemenea. Mulțumesc că ați venit."