Alcaraz l-a ”pulverizat” pe chinezul Juncheng Shang în primul său meci la Shanghai

Carlos Alcaraz
Carlos AlcarazALEX PLAVEVSKI / EPA / Profimedia
Carlos Alcaraz s-a calificat fără emoţii în turul trei la Shanghai, după ce a trecut cu 6-2, 6-2 de un jucător local, Juncheng Shang, ocupantul poziției 51 ATP.

La doar 3 zile după ce a câștigat turneul de la Beijing în fața lui Jannik Sinner, Alcaraz a demarat în trombă și la penultimul ATP 1000 al anului, Shanghai Masters.

Carlos s-a impus în doar o oră şi 17 minute cu 6-2, 6-2.

Spaniolul repurtează al 10-lea succes la rând şi a ajuns la 49 de victorii în 2024.

Totuși, la doar 19 ani, chinezul Juncheng Shang se anunţă un mare talent.

Finalist la US Juniori în 2021, la 16 ani, sportivul a ajuns anul acesta în turul 3 la Australian Open şi a câștigat primul său turneu important, Chengdu Open (ATP 250).

Acolo a trecut în finală de experimentatul Lorenzo Musetti, pe care l-a învins cu 7-6, 6-1.

Alcaraz a fost savuros la interviul de după meci.

"Nu sunt obişnuit să joc împotriva unor jucători mai tineri decât mine, dar sunt foarte bucuros că există tenismeni de 18-19-20 de ani care sunt deja la un nivel foarte bun. Shang a jucat excelent în ultimul timp, a câştigat primul său titlu ATP, sunt sigur că va mai urca mult în clasament în perioada următoare”, a spus ibericul.

”La fileu, când ne-am strâns mâna, mi-a spus "A fost o plăcere să împart terenul cu tine". Astfel de cuvinte înseamnă enorm pentru mine, mă flatează şi mă fac să muncesc şi mai mult", a dezvăluit Carlitos.

În turul secund la Shanghai, Alcaraz va avea parte de alt duel contra unui chinez, în faţă urmând a-i sta Yibing Wu. Acesta a lăsat în spate accidentările care l-au măcinat în ultimul an şi a arătat excelent în primul tur, trecând cu un categoric 6-2, 6-1 de favoritul 25, Nicolas Jarry.