Remontada a lui Daniil Medvedev cu Arnaldi. Rusul e în optimi la Shanghai

Medvedev (stânga) și Arnaldi își strâng mâinile la fileu.
Medvedev (stânga) și Arnaldi își strâng mâinile la fileu.ALEX PLAVEVSKI / EPA / Profimedia
Daniil Medvedev (28 de ani), numărul cinci mondial, s-a calificat duminică în optimi la Mastersul de la Shanghai, trecând cu 5-7, 6-4, 6-4, 6-4 de un italian tenace, Matteo Arnaldi (23 de ani).

Medvedev s-a desprins devreme în primul set, dar Arnaldi, numărul 36 mondial, și-a păstrat calmul și a recâștigat conducerea în game-ul al șaselea, după o eroare neforțată a rusului.

Presiunea lui Arnaldi în setul al doilea a afectat starea de spirit a rusului, care a fost penalizat cu două infracțiuni și un punct de penalizare după ce s-a certat cu arbitrul.

Fostul număr unu mondial și-a revenit și a dus meciul în setul decisiv, pe care l-a câștigat după 2 ore și 44 de minute.

"Mă așteptam să joace diferit, a jucat foarte bine", a spus Medvedev despre Arnaldi.

"Ca să fiu sincer, în primul set ar fi trebuit să facă mai mult. Al doilea și al treilea au fost și mai strânse... dar în final sunt fericit că am câștigat".

Jocul a fost posibil doar sub acoperișul terenului principal, deoarece ploaia a forțat amânarea meciurilor de pe terenurile în aer liber pentru a doua zi la rând.