Sinner nu a avut probleme cu Medvedev și îl așteaptă pe Alcaraz în semifinale la Shanghai

Medvedev și Sinner la fileu
Medvedev și Sinner la fileuALEX PLAVEVSKI / EPA / Profimedia
Jannik Sinner, liderul mondial, nu pare să mai aibă decât un singur adversar capabil să-l învingă, Carlos Alcaraz, pe care îl așteaptă în semifinale la Shanghai. Italianul nu i-a dat nicio şansă lui Daniil Medvedev, pe care l-aînvins cu 6-1, 6-4 și îşi continuă parcursul extraordinar la turneul ATP 1000.

Sinner are o singură înfrângere din luna august până în prezent. E vorba de finala de la Beijing, contra lui Alcaraz, pe care italianul a pierdut-o.

Elevul lui Darren Cahill nu se mai teme deult de rusul Daniil Medvedev, care anul trecut îl conducea categoric la partide directe cu 6-0.

Între timp Jannik Sinner l-a învins pe rus de fiecare dată așa că a egalat scorul la întâlniri directe, care a devenit 7-7, Sinner câştigând în acest răstimp trei finale contra lui Daniil.

Victoria de azi a lui Sinner nu a fost pusă niciun moment la îndoială. Italianul i-a oferit rivalului o singură şansă de break, câştigând 85% din punctele jucate cu primul serviciu.

S-a terminat 6-1, 6-4, după o oră şi 22 de minute, Jannik administrându-i oponentului una dintre cele mai dure înfrângeri din carieră.

În semifinale, Sinner îl aşteaptă pe Carlos Alcaraz, care e mare favorit în al doilea sfert de azi, contra lui Tomas Mahac.

Jannik Sinner şi Carlos Alcaraz sunt cei mai buni jucători din lume în acest moment.

Au cucerit în acest sezon toate Grand Slamurile, iar ibericul e în avantaj față de italian pe care îl conduce la meciurile directe cu 6-4.

Sinner are acum un raport de victorii-înfrângeri de 51-15 la turneele ATP 1000 pe hard. Cu un proncentaj de 77,3% meciuri câştigate, el e depăşit doar de Djokovic, Federer şi Agassi.

Prezent cel puţin în sferturi la toate cele 14 turnee importante jucate în 2024, Sinner a devenit al doilea jucător italian din istorie care ajunge în penultimul act la Shanghai, după Matteo Berrettini, în 2019 .