Sinner trece cu emoții mai departe în turul 4 la Shanghai. Ținut în șah de Etcheverry

Jannik Sinner
Jannik SinnerČTK / AP / Andy Wong/ Profimedia
Italianul s-a bazat pe îndemânare și calitățile sale deosebite pentru a evita o situație foarte periculoasă în turul al treilea al turneului de la Shanghai.Tomás Martín Etcheverry a părut că poate câștiga, dar a sfârșit prin a ceda în fața numărului 1. Rezultatul final a fost 6-7 (3) 6-4 6-2.

Tomás Martín Etcheverry a intrat pe teren hotărât să dea totul. A fost una dintre marile confruntări în turul al treilea al ATP Masters 1000 Shanghai.

Argentinianul a găsit armele necesare pentru a-l pune în dificultate pe italian într-un prim set plin de spectacol și răsturnări de situație.

S-a ajuns la tiebreak în care jucătorul sud-american a servit minunat și și-a adjudecat în  final primul set.

Sinner a arătat o cu totul altă față din setul 2 al confruntării cu argentinianul și a câștigat de o manieră categorică.

53-0 are Sinner împotriva jucătorilor din afara top 20, în partidele jucate de la Cincinnati 2023 încoace.

De asemenea, Sinner a urcat pe locul 5 în topul jucătorilor cu cele mai multe victorii în primele 100 de meciuri în turneele Masters 1000.

El are un record de 74-26 în aceste 100 de partide, doar 4 jucători având cifre mai bune decât el.

"Am simțit că primul set, pe care l-am pierdut, a fost unul foarte greu. Am avut șansele mele, dar se întâmplă. A jucat un tiebreak excelent. A trebuit să accept asta și să o iau de la 0. A fost un meci greu, fizic și psihic. Sunt foarte fericit că am trecut de el", a declarat Sinner, după victoria cu Etcheverry.

În turul următor, elevul lui Darren Cahill va juca împotriva câștigătorului dintre Roberto Carballes Baena și Ben Shelton.