Tennis Tracker: Alcaraz și Medvedev, eliminați de la Toronto/ Swiatek pierde la Montreal

Alcaraz, eliminat de la Toronto
Alcaraz, eliminat de la TorontoProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

22:16 - Jessica Pegula (29 de ani) a eliminat-o pe Iga Swiatek (21 de ani), numărul 1 mondial, la Montreal!

Americanca a fost condusă cu un break în ultimul set, dar a revenit și a obținut o victorie uluitoare cu 6-2, 6-7(4), 6-4. Cu siguranță una dintre cele mai mari victorii din cariera ei.

Cele mai importante momente ale partidei
Flashscore/WTA
Interviu Jessica Pegula

21:41 - Poloneza își revine însă cu 7-6 (7-4) în setul secund, ducând meciul în set decisiv.

20:39 - Iga Swiatek (22 ani) are probleme în fața Jessicăi Pegula. A a cedat primul set cu 2-6.

07:30 - WTA Montreal - Elena Rybakina, cap de serie nr. 3 a trecut de rusoaica Daria Kasatkina cu 5-7, 7-5, 7-6(8) după o partidă maraton, care a durat 3 ore și 27 de minute. Rybakina a salvat o minge de meci, și o va întâlni în semifinale pe Liudmila Samsonova, 18 WTA.

Rezumatul partidei
Interviu Rybakina

05:00 - ATP Toronto - Italianul Jannik Sinner, 8 ATP l-a învins pe Gael Monfils cu 6-4, 4-6, 6-3, după o partidă care a durat două ore și 22 de minute. Italianul a reușit 20 de lovituri câștigătoare și s-a calificat în a cincea sa semifinală de Masters 1000.

04:00 - ATP Toronto - Tommy Paul a pus capăt unei serii de 14 victorii consecutive a lui Carlos Alcaraz. Americanul l-a învins pe numărul 1 mondial în sferturile de finală de la Toronto cu 2-1 la seturi: 6-3, 4-6, 6-3. Paul s-a calificat în prima sa semifinală ATP Masters 1000 și a realizat prima sa victorie în fața unui lider ATP.

Flashscore/ATP
Interviu Tommy Paul

02:00 - WTA Montreal - Iga Swiatek o învinge pe americanca Danielle Collins cu 6-3, 4-6, 6-2 și este în semifinale la Montreal.

Poloneza a câștigat cel de-al 50-lea meci al sezonului. Numărul 1 mondial joacă sâmbătă împotriva Jessicăi Pegula, locul 3 WTA.

Interviu Swiatek

Mai devreme, Pegula s-a impus dramatic cu 6-2, 5-7, 7-5 în fața partenerei de dublu și compatrioatei sale Coco Gauff.

00:20 - ATP Toronto - Daniil Medvedev, al doilea favorit,  a fost eliminat surprinzător de australianul Alex De Minaur, 18 ATP cu 7-6, 7-5, după două ore  și jumătate de joc.

S-a stabilit și prima semifinală la Toronto: se vor confrunta Alex De Minaur și Alejandro Davidovich Fokina, surpriza turneului.

Rezumat Medvedev- Alex de Minaur
Interviu Alex De Minaur

00:10 -  WTA Montreal - Belinda Bencic s-a impus în fața Petrei Kvitova cu 6-7 (3), 6-3, 6-1. Ea o va înfrunta în turul următor pe rusoaica Liudmila Samsonova, cap de serie nr. 15.