Australia e în sferturile de finală la United Cup, după o victorie cu Statele Unite

Matthew Ebden şi Storm Hunter
Matthew Ebden şi Storm HunterAFP
Australia, în fața propriului public, a învins luni Statele Unite şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiției de tenis pe echipe mixte United Cup.

Punctul decisiv, care a adus Australiei primul loc în Grupa C, a venit la capătul meciului de dublu mixt, în care Matthew Ebden şi Storm Hunter au trecut de Jessica Pegula şi Rajeev Ram, cu 6-3, 6-1.

Alex de Minaur (12 ATP) le-a adus în avantaj pe gazde după primul meci de simplu, 6-4, 6-2 cu americanul Taylor Fritz (10 ATP). Echipa SUA, deținătoarea titlului, a restabilit egalitatea după ce Pegula (5 WTA) a învins-o pe Ajla Tomljanovic (292 WTA) cu 7-6 (8/6), 6-3.

Mai devreme, Polonia s-a calificat în sferturile United Cup, câştigând Grupa A după ce a învins luni Spania cu scorul de 2-1, în meciul decisiv de dublu mixt Hubert Hurkacz şi Iga Swiatek trecând de Alejandro Davidovich şi Sara Sorribes.

Primul meci de simplu a adus victoria lui Davidovich (26 ATP) în fața lui Hurkacz (9 ATP), cu 3-6, 6-3, 6-4. În a doua partidă de simplu, Swiatek, liderul mondial, a învins-o uşor pe Sorribes (53 WTA), cu 6-2, 6-1. Meciul de dublu mixt s-a încheiat cu o victorie zdrobitoare a polonezilor, 6-0, 6-0.

Tot luni, în Grupa F, Norvegia a învins Croația cu 2-1 la Sydney mai ales grație lui Casper Ruud, locul 11 mondial. Croația a condus după ce Donna Vekic (24 WTA) a trecut de Malene Helgo (544 WTA), cu 7-5, 3-6, 6-3. Ruud, fostul număr 2 mondial, a avut apoi câştig de cauză în fața lui Borna Coric (37 ATP), 6-4, 6-1, apoi, la dublu mixt, el şi Ulrikke Eikeri au trecut de Vekic şi Ivan Dodig, 6-2, 3-6, 10-7.

Franța a învins Germania cu scorul de 2-1, punctul decisiv fiind reuşit în meciul de dublu mixt de Caroline Garcia şi Edouard Roger-Vasselin, care s-au impus dramatic în fața lui Angelique Kerber şi Alexander Zverev, cu 7-6 (7-4), 2-6, 12-10.

Primul meci de simplu a adus victoria lui Zverev (7 ATP) în fața lui Adrian Mannarino (22 ATP), 4-6, 6-4, 6-3. Garcia (20 WTA) a restabilit egalitatea după duelul împotriva lui Kerber, încheiat în trei seturi, 1-6, 6-2, 6-2.

La United Cup, care înlocuieşte fosta Hopman Cup, participă 18 națiuni repartizate în şase grupe, cu meciuri la Perth şi Sydney.

Primele clasate din cele şase grupe şi cele mai bune două echipe de pe locurile secunde se califică în sferturile de finală, prevăzute între 3 şi 5 ianuarie. Semifinalele au loc pe 6 ianuarie la Sydney, iar finala pe 7 ianuarie, tot la Sydney.