Serbia a pierdut în fața Australiei şi a fost eliminată din United Cup

Ajla Tomljanovic
Ajla TomljanovicProfimedia
Serbia, condusă de nr. 1 ATP, Novak Djokovic, a fost eliminată miercuri de Australia în sferturile de finală ale competiției de tenis pe echipe mixte United Cup, care are loc la Perth, după ce, la feminin, jucătoarea de la Antipozi, Ajla Tomljanovic (292 WTA) a trecut în două seturi simetrice, 6-1, 6-1, de sârboaica Natalija Stevanovic (184 WTA) după doar o oră şi 5 minute de joc.

În primul meci, la masculin, Djokovic s-a înclinat în două seturi, 6-4, 6-4, în fața lui Alex De Minaur (12 ATP), însă liderul ATP a acuzat dureri serioase la încheietura mâinii drepte.

Novak Djokovic, 36 de ani, a suferit prima sa înfrângere în acest an şi primul eşec pe tărâm australian din 22 ianuarie 2018.

În celelalte sferturi de finală ale United Cup, Grecia, următorul adversar al Australiei, a eliminat Canada datorită victoriilor lui Stefanos Tsitsipas asupra lui Steven Diez (6-2, 6-3) şi a succesului obținut de Maria Sakkari în meciul cu Leylah Fernandez (7-6, 6-3).

De asemenea, Polonia a trecut de China datorită victoriilor obținute de Hubert Hurkacz şi Iga Swiatek. Polonia va întâlni în semifinale câştigătoarea ultimului sfert, în care Franța va înfrunta joi Norvegia.