Carlos Alcaraz ”supune” la mare luptă un australian ambițios și este în turul 2 la US Open

Carlos Alcaraz și Li Tu la fileu
Carlos Alcaraz și Li Tu la fileuProfimedia
Spaniolul, favoritul numărul 3, a avut nevoie de 4 seturi pentru a trece de australianul Li Tu, 186 WTA.

Carlos Alcaraz a știut să îndure pentru a-și asigura victoria în debutul său la US Open 2024.

Tenismanul spaniol, numărul trei mondial, l-a învins pe Li Tu cu scorul final de 6-2, 4-6, 6-3, 6-1 în 2 ore și 43 de minute de joc.

Dintre jucătorii care și-au început cariera în Era Open, doar John McEnroe a ajuns la 60 de victorii la simplu masculin în Grand Slamuri, în mai puține meciuri decât Carlos Alcaraz, după victoria acestuia din urmă în fața lui Li Tu.

În ciuda unui start în forță, jucătorul din Murcia s-a lovit ulterior de o rezistență dârză a australianului.

Pentru Li Tu a fost prima dată când juca pe tabloul principal de la US Open și entuziasmul australianului s-a văzut clar, când, la 4-0 pentru Alcaraz a câștigat primul său game, dar a reacționat ca și când ar fi câștigat setul.

Li a încercat să își dezvolte serviciul, urmat de veniri la fileu, însă jucătorul spaniol a reacționat rapid și nu l-a lăsat să se distanțeze.

Aproape cu un tenis asemănător unui joc video, spaniolul a avansat rapid în meci, precis cu serviciul său și presând reverul cu o singură mână al adversarului său pentru a provoca daune pe această parte.

Setul 2 a fost, însă, o altă poveste. Mulțimea l-a încurajat pe Tu care a câștigat tot mai multă încredere, pe fondul unei căderi inexplicabile a lui Alcaraz, care a pierdut 9 puncte la rând.

Mingea de set a confirmat momentul dificil al spaniolului. Era 1-1 la seturi și Li Tu era în  joc.

Carlitos a găsit recompensa în răbdare pentru a recâștiga controlul meciului. Reacția după acel set 2 a fost impresionantă, deblocând jocul în favoarea sa.

Tu a continuat să lupte, dar Alcaraz a redevenit super jucătorul nemilos și rece, concentrat pe sarcina sa și a încheiat meciul etalând un tenis de nivel ridicat.