Djokovic, la un pas de eliminare! Meci de aproximativ patru ore la US Open

Djokovic trece de Djere
Djokovic trece de DjereAFP
Emoții uriașe pentru Novak Djokovic! Sârbul era la un pas să fie eliminat de conaționalul Djere, într-o partidă care a durat trei ore și 48 de minute!

Sârbul Novak Djokovic a reușit să treacă, cu greu, de Djere, într-un meci nebun, care s-a disputat în cinci seturi, scor 6-4, 6-4, 1-6, 1-6, 3-6.

Nole a pierdut primele două seturi, iar favoritul la câștigarea turneului US Open a fost la un pas să fie eliminat. Cu toate acestea, și-a revenit rapid, reușind să câștige următoarele trei seturi. Astfel, rămâne în cărți, iar în etapa următoare îl va întâlni pe croatul Borna Gojo.

"Am avut o discuție cu mine în oglindă!"

După primele două seturi, Djokovic și-a luat o pauză de vestiar. "Am avut o discuție cu mine în oglindă. Am râs de mine pentru că eram atât de agitat și de nervos și de supărat de rezultat și de jocul meu.

A trebuit să îmi cresc singur moralul, să mă automotivez, am mai făcut-o de câteva ori în cariera mea și a funcționat de câte va ori. Alteori nu a funcționat, dar acum a mers".