Djokovic trece fără emoții de Zapata Miralles și se califică în turul trei la US Open

Djokovic l-a învins pe Bernabe Zapata Miralles cu 6-4, 6-1, 6-1 în turul al doilea al US OpenAFP
Novak Djokovic a depășit câteva mici probleme de început de meci și a trecut de spaniolul Bernabe Zapata Miralles cu 6-4, 6-1, 6-1 în turul al doilea al US Open, miercuri, continuându-și cursa pentru al 24-lea titlu de Grand Slam.

Zapata Miralles - Novak Djokovic 0-3

La New York, starul sârb a reușit 35 de lovituri câștigătoare pentru a stabili o viitoare întâlnire împotriva compatriotului Laslo Djere în turul al treilea.

O serie de greșeli neforțate și un break reușit de Djokovic la scorul de 2-2 l-au făcut pe sârb să se impună cu 6-4 în primul set.

Spaniolul și-a pierdut determinarea în setul al doilea, în care Djokovic a făcut break în game-urile trei și cinci.

Zapata Miralles l-a ajutat să facă din nou break în game-ul al șaptelea, în urma unei duble greșeli și o eroare stângace.

Djokovic a salvat patru mingi de break la începutul ultimului set, în care a câștigat ultimele cinci game-uri și a închis meciul cu un forehand câștigător.

Sârbul este deja asigurat de redobândirea locului 1 mondial atunci când clasamentul va fi actualizat după turneu, în urma victoriei obținute în meciul de deschidere.