Grecul Tsitsipas suferă o eliminare timpurie la US Open după un meci maraton de aproape 4 ore

Stefanos Tsitsipas
Stefanos TsitsipasProfimedia
Stefanos Tsitsipas a continuat să aibă probleme la U.S. Open, suferind o înfrângere cu 7-6(5) 4-6 6-3 7-5 în fața australianului Thanasi Kokkinakis în primul tur al competiției.

Stefanos Tsitsipas - Thanasi Kokkinakis 6-7 (5), 6-4, 3-6, 5-7

După ce a pierdut un prim set strâns în tiebreak, Tsitsipas s-a mobilizat pentru a-l câștiga pe al doilea și a egala meciul, dar a părut să aibă o problemă abdominală pe final înainte de a ceda în cele din urmă după trei ore și 54 de minute.

Tsitsipas, de două ori finalist de Grand Slam, are un palmares slab la Flushing Meadows și nu a trecut niciodată de turul al treilea al US Open.

De asemenea, el a avut probleme în perioada premergătoare turneului, câștigând doar unul din cele trei meciuri de la Canadian Open și Cincinnati Masters.

Pentru Kokkinakis, a fost o primă victorie la Grand Slam-ul de la New York din 2019.

”Am avut o luptă de cinci seturi cu el acum câțiva ani la Australian Open și mă așteptam la un război”, a spus Kokkinakis în interviul său acordat pe teren la finalul partidei.

”A fost fizic acolo și am tendința de a prelungi uneori aceste meciuri și de a avea unele bătălii foarte lungi, dar am încercat doar să rămân concentrat, să mențin cursul și să încerc să joc fiecare punct”.

Următorul adversar pentru Kokkinakis va fi învingătorul dintre Nuno Borges și Federico Coria.