Grigor Dimitrov trece de Andrey Rublev și obține biletul pentru sferturile de finală de la US Open

Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale US Open
Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale US OpenRobert Deutsch-USA TODAY Sports via Reuters
Bulgarul Grigor Dimitrov (33 de ani) a dejucat o revenire furibundă a lui Andrey Rublev (26 de ani), cap de serie numărul șase, și s-a calificat în sferturile de finală ale US Open pentru prima dată din 2019, cu o victorie de 6-3, 7-6(3), 1-6, 3-6, 6-3, duminică.

Al nouălea favorit a câștigat 80% cu primul serviciu și a reușit 17 ași, în timp ce Rublev și-a distrus  racheta de terenul dur de pe Arthur Ashe Stadium și chiar a reușit să se rănească provocându-i o tăietură la încheietura mâinii care a necesitat îngrijiri medicale în timpul primului set.

În setul al cincilea, meciul, echilibrat, a fost în favoarea bulgarului, spre deliciul publicului new-yorkez.

A fost încurajat de nimeni alta decât  Serena Williams.

Frustrarea lui Rublev a ajuns la apogeu atunci când a început al patrulea game al primului set cu două duble greșeli și a trimis un forehand în fileu și un altul pe lângă pentru primul break al lui Dimitrov.

Dimitrov părea să fie la conducere după ce a câștigat ultimele cinci puncte din tiebreak-ul setului doi, însă rusul a revenit și a egalat, câștigând următoarele două seturi.

Un al patrulea break în setul final i-a dat lui Dimitrov un avantaj pe care nu-l va mai ceda, stabilind o întâlnire în sferturile de finală cu americanul Frances Tiafoe.