Jannik Sinner a stricat petrecerea americană și a câștigat primul său titlu la US Open

Jannik Sinner a câștigat primul său titlu la US Open
Jannik Sinner a câștigat primul său titlu la US OpenANGELA WEISS / AFP
Jannik Sinner (1 ATP) a câștigat în premieră turneul de Mare Șlem de la Flushing Meadows după ce l-a învins în finală pe favoritul gazdelor, Taylor Fritz (12 ATP), scor 6-3, 6-4, 7-5.

Americanul a început cu stângul partida, pierzându-și serviciul încă din primul game și permițându-i lui Sinner să ia rapid un avans de două puncte pe tabelă.

Pe fondul unor greșeli neforțate ale liderului mondial, Fritz a reușit să recupereze break-ul și să preia conducerea cu 3-2 în primul act. A fost singura dată când s-a regăsit în această postură, Sinner câștigând următoarele patru gameuri la rând pentru a închide setul.

Actul secund a fost o afacere echilibrată, ambii jucători ținându-și serviciul timp de nouă game-uri. Fritz a servit pentru a egala situația la 5-4 pentru italian, însă emoțiile și-au spus cuvântul, a luat un singur punct și a cedat setul cu 6-4.

Echilibru a fost și în setul al treilea până la scorul 3-3, când Fritz, susținut frenetic din tribune, a reușit să facă breakul, profitând și de o dublă greșeală a italianului.

A făcut la rându-i două duble greșeli în game-ul următor, dar chiar și așa a reușit să ia punctul și să se desprindă la 5-3.

Americanul a servit pentru set, dar un Sinner într-o formă de zile mari i-a anulat avantajul și a prelungit suspansul. Liderul mondial și-a ținut apoi serviciul și s-a desprins la 0-30 pe serviciul lui Fritz, apropiindu-se la două mingi de victoria finală.

S-a făcut 15-40, iar Sinner a convertit prima minge de meci pentru a obține primul lui succes la US Open. Petrecerea americană se amână, Fritz nereușind să câștige titlul mult așteptat de gazde, după 21 de ani de pauză.