Jannik Sinner, debut cu emoții la US Open, în fața unui adversar modest

Sinner, în primul tur la US Open
Sinner, în primul tur la US Open Reuters/ Andrew Kelly
Italianul Jannik Sinner (23 de ani), principalul favorit, a trecut peste furia dopajului din jurul său și a depășit un început prost pentru a ajunge în turul al doilea al US Open cu o victorie cu 2-6 6-2 6-1 6-2 în fața americancei Mackenzie McDonald (29 de ani), marți.

Toți ochii au fost ațintiți asupra lui Jannik Sinner pentru a vedea cum se va descurca la debutul său la US Open, după toată agitația din ultimele zile legată de cazul său de dopaj.

Agenția Internațională pentru Integritatea Tenisului a declarat că a anunțat cu întârziere că italianul a fost depistat pozitiv de două ori la un agent anabolic în luna martie, dar că a fost iertat, motiv pentru care mai mulți jucători de tenis au invocat dubla măsură.

Debutul italianului în fața lui Mackenzie McDonald nu a fost deloc ușor, arătând lumii o versiune foarte puțin cunoscută a liderului mondial, lipsită de încredere și făcând un număr mare de erori.

Cu toate acestea, italianul a arătat de ce este numărul 1 mondial, renăscând din cenușă și întorcând un meci în care a continuat să crească consistent. Jannik a venit ca să rămână.

Americanul s-a desprins devreme în setul al doilea pentru a conduce cu 1-0, dar după ce a irosit trei mingi de break într-un game lung, Sinner a egalat la 1-1.

Break-ul obținut cu greu a părut să îi dea încredere numărului unu mondial, iar partida s-a schimbat în favoarea sa, el ajungând la un avantaj de 4-1, înainte de a-și face din nou serviciul și de a egala la seturi.

Sinner nu a mai privit înapoi și a câștigat cinci game-uri la rând și implicit al treilea set.

În setul patru, McDonald a câștigat câteva game-uri în finalul meciului pentru a întârzia inevitabilul, dar Sinner și-a fructificat avantajul și a obținut în cele din urmă o victorie categorică.

Astfel, Jannik a reușit să treacă peste un meci dificil, stabilind o întâlnire în turul doi cu un alt american, Alex Michelsen.