Sinner îl învinge pe O'Connell și ajunge în optimi la US Open după o prestație dominantă

Sinner s-a calificat în optimi
Sinner s-a calificat în optimiRobert Deutsch/Reuters
Încercarea lui Jannik Sinner (23 de ani), numărul unu mondial, de a obține un al doilea titlu de Grand Slam a continuat să ia avânt, el învingându-l sâmbătă pe Christopher O'Connell (30 de ani) cu 6-1 6-4 6-2 și ajungând în turul al patrulea la US Open.

Sinner, care a văzut cum doi dintre cei mai mari rivali ai săi pentru titlul de la Flushing Meadows au căzut în această săptămână după ce Carlos Alcaraz și Novak Djokovic au fost învinși, a avut nevoie de o oră și 53 de minute pentru a-l elimina pe adversarul său clasat pe locul 87.

Italianul a început lent în primele două meciuri de la US Open, dar a ieșit din blocuri pe terenul de pe Arthur Ashe Stadium pentru un avans de 5-0 înainte de a lua primul set pe serviciu.

Australianul O'Connell a opus o oarecare rezistență în setul al doilea, dar Sinner s-a desprins devreme pentru a prelua conducerea cu 2-1 și a continuat să câștige setul cu o lovitură de forehand victorioasă, în cross-court.

Sinner a continuat să îl bombardeze pe O'Connell cu lovituri câștigătoare, ajungând la 46, după ce a făcut de două ori break în setul final pentru a obține victoria.

Cea mai puternică armă a lui Sinner, campion la Australian Open, în această victorie a fost serviciul său impecabil, reușind 15 ași și refuzându-i lui O'Connell orice minge de break în cele trei seturi.

O'Connell, care pierduse toate cele opt întâlniri anterioare cu jucători din top 10, a părut neputincios pe tot parcursul meciului, încercând să ajungă pentru prima dată în turul al patrulea al unui Grand Slam.

Sinner se va confrunta în turul al patrulea fie cu Tommy Paul, al 14-lea favorit, fie cu canadianul Gabriel Diallo.