Taylor Fritz, primul american în finala US Open după 15 ani. Partidă epică cu Frances Tiafoe

Fritz sărbătorește o victorie uriașă
Fritz sărbătorește o victorie uriașăCHARLY TRIBALLEAU / AFP
Taylor Fritz (26 de ani) a devenit vineri primul american din 2009 încoace care ajunge într-o finală de Grand Slam, pregătind o confruntare pentru titlul de la US Open cu numărul unu mondial Jannik Sinner (23 de ani).

Fritz, numărul 12 mondial, s-a calificat în prima sa finală de Grand Slam, după ce a câștigat duelul 100% american cu Frances Tiafoe.

Fritz s-a impus după 3 ore și 21 de minute de joc în fața compatriotului său Frances Tiafoe cu 4-6, 7-5, 4-6, 6-4, 6-1.

Pentru marele trofeu, numărul 12 ATP se va duela cu Jannik Sinner, liderul mondial.

Sinner, campionul de la Australian Open, a devenit primul italian care ajunge în finala de la New York, după o victorie cu 7-5, 7-6(3), 6-2 în fața britanicului Jack Draper, aflat în suferință.

"M-a copleșit la început și m-am speriat puțin", a spus Fritz după ce și-a asigurat victoria cu un as din 16.

"Mi-am spus doar să rămân în joc, să-mi țin serviciul și să pun presiune pe tabela de marcaj.

"Am făcut tot ce am putut pentru a rămâne în joc. Dacă nu aș fi făcut asta, aș fi regretat pentru totdeauna. În finală, voi ieși și voi da totul."

Andy Roddick a fost ultimul american care a ajuns într-o finală de simplu masculin la Slam-uri, la Wimbledon, în 2009. El a fost, de asemenea, ultimul american  care a cucerit un titlu major când a câștigat US Open 2003.

Fritz avea doar cinci ani la acea vreme.

Soarta meciului s-a scris în mare parte în setul 4. Niciunul dintre cei doi jucători nu a avut vreo minge de break până la scorul de 5-4 pentru Fritz.

În game-ul 10, Tiafoe a avut minge de 5-5, dar adversarul a câștigat 3 puncte consecutive și a trimis meciul în decisiv.

Cu resurse fizice mai mari, Fritz a fost de neoprit în setul al 5-lea și s-a impus cu scorul final 4-6, 7-5, 4-6, 6-4, 6-1.

"Este greu de înghițit, o să doară", a spus Tiafoe.

"Am crezut că am fost jucătorul mai bun, dar în setul al patrulea am avut niște crampe. Corpul meu m-a cam lăsat baltă. Probabil din cauza nervilor".

Mai devreme, într-un meci epuizant de trei ore, Draper, primul britanic în semifinale de la Andy Murray, care a câștigat titlul în 2012, a fost trădat de cele 10 duble greșeli și 43 de erori neforțate ale sale.