Bianca Andreescu a revenit după zece luni cu o victorie în primul tur la Roland Garros

Bianca Andreescu
Bianca Andreescu Profimedia
Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a învins-o pe spaniola Sara Sorribes Tormo cu 7-5, 6-1, luni, în prima rundă a turneului de tenis de la Roland Garros, primul său meci după o pauză de zece luni.

Campioana din 2019 de la US Open nu a putut juca atâta timp din cauza unei fracturi de stres la spate.

Andreescu, care nu a trecut până acum de turul al treilea la Roland Garros, s-a impus după o oră şi 34 de minute, urmând să joace în runda următoare contra rusoaicei Ana Kalinskaia, cap de serie numărul 23.

Cu dreptul a debutat şi Cristina Bucşa, jucătoarea născută la Chişinău dar care reprezintă Spania învingând-o pe ucraineanca Iulia Starodubțeva cu 6-4, 6-1.

Franțuzoaica de origine rusă Varvara Gracheva a produs surpriza primului tur la feminin, prin victoria cu 3-6, 6-4, 6-3 în fața grecoaicei Maria Sakkari, a şasea favorită.

În alt meci interesant, ucraineanca Elina Svitolina, care are patru sferturi de finală pe zgura pariziană, s-a impus în fața cehoaicei Karolina Pliskova, semifinalista din 2017, cu 3-6, 6-4, 6-2.