Campioana Coco Gauff, eliminată de Emma Navarro de la US Open după un joc de coșmar

Coco Gauff este eliminată de la US Open
Coco Gauff este eliminată de la US OpenTimothy A. Clary/ AFP
Campioana în exercițiu Coco Gauff (20 de ani) a fost eliminată duminică de compatrioata sa americană Emma Navarro (23 de ani) de la US Open, în turul al patrulea.

Navarro, a 13-a favorită, a profitat de cele 19 duble greșeli și 60 de erori neforțate ale lui Gauff, a treia favorită , pentru a câștiga cu 6-3, 4-6, 6-3 și pentru a se califica în sferturile de finală, acolo unde va juca împotriva spaniolei Paula Badosa.

Înfrângerea lui Gauff înseamnă că Serena Williams rămâne ultima jucătoare care și-a apărat cu succes titlul de la US Open, iar asta se întâmpla în 2014.

A fost o victorie la indigo a lui  Navarro, care a mai învins-o pe Gauff și la Wimbledon, în iulie.

Cori Gauff nu își va putea așadar apăra coroana la Flushing Meadows, după un meci dezastruos în care a comis peste 60 de erori neforțate, dintre care 19 duble greșeli.

În  plus, ea a avut în față o Emma Navarro foarte inspirată, capabilă să găsească un ritm de joc amețitor de pe linia de fund.

Jucătoarea din New York s-a desprins la 4-2 în primul set și s-a impus apoi în cel de-al nouălea game, după un raliu de 27 de lovituri.

Navarro a ajuns apoi la un avantaj de 4-3 în setul al doilea, cu un nou break, după ce Gauff a comis a opta dublă greșeală a setului și părea că meciul se va încheia curând.

Cu toate acestea, Gauff, care pierduse primul set în victoria sa din turul al treilea împotriva Elinei Svitolina, a revenit și acum, și a reușit următoarele trei game-uri, egalând scorul la general.

A fost doar un scurt răgaz pentru jucătoarea în vârstă de 20 de ani, care a comis alte trei duble greșeli în al treilea game al decisivului și a pierdut din nou.

Campioana nu a mai putut reveni și Navarro s-a calificat pentru prima dată în optimi la turneul din orașul său natal.

De notat că Emma Navarro este cea mai tânără jucătoare americană care ajunge în sferturile de finală la Wimbledon și la US Open într-un an, de la Serena Williams în 2004.