Cu ceva dificultăți și dezechilibru în joc, Iga Swiatek ajunge în turul 2 la US Open

Swiatek a învins-o pe Rakhimova după un joc oscilant
Swiatek a învins-o pe Rakhimova după un joc oscilantAngela Weiss / AFP
Împinsă la limită de Kamilla Rakhimova, Iga Swiatek a trecut în două seturi, 6-4, 7-6(6), după ce a salvat trei mingi de set. Poloneza, care a fost foarte imprecisă și dezorganizată în primul său meci, va trebui să-și ridice nivelul de joc dacă vrea să ajungă departe la New York. Cu toate astea, Swiatek a înregistrat cea de-a 80-a victorie de Grand Slam.

Lucrurile mergeau destul de bine pentru Iga Swiatek în meciul său din primul tur cu Kamilla Rakhimova, locul 104 în lume. Cu 4-1 și un dublu break reușit, poloneza era pe cale să câștige primul set fără mari emoții.

Numărul 1 mondial a arătat apoi un dezechilibru în joc, comițând două erori neforțate pe serviciul său și pierzând un break, înainte ca rusoaica să revină la 4-3 cu un as în cross pe forehand.

Swiatek a fost departe de a fi senină, după cum reiese din voleul ei prost negociat la scorul de 4-3 (40-15). Chiar și atunci când a strâns pe serviciul adversarei sale, ea a comis a 11-a greșeală neforțată a setului la 30-40, înainte de a fi pedepsită de un lob precis. La 40-A, poloneza a trimis din nou două lovituri decentrate, arătând o ușoară nervozitate. Apoi, la 5-4, s-a redresat pe drumul cel bun și s-a impus în primul set.

Liniștea nu s-a instalat însă. Condusă cu 15-40, Rakhimova și-a salvat primul game. Și mai bine, rusoaica a avut și ea o minge de break, după ce Swiatek nu a reușit să lovească un rever lung pe linie. Un avertisment fără consecințe. Apoi experiența a făcut diferența pentru proaspăta medaliată olimpică cu bronz. Ea a făcut break și a confirmat cu un game alb.

Rakhimova a fost cea care a început să creadă în șansele sale, anulând chiar și o minge de break, ajutată de adversara sa, care a fost din nou imprecisă. În tie-break, rusoaica a forțat și a făcut 4-2 în favoarea sa, grație unui forehand câștigător urmat de un backhand în fileu al lui Swiatek. După alte două erori neforțate, poloneza a avut trei mingi de set împotriva sa. Cu spatele la zid, numărul 1 mondial a profitat de încordarea adversarei sale pentru a înscrie ultimele 5 puncte ale meciului și a câștiga detașat: 6-4, 7-6(6).