Gabriela Ruse şi Irina Bara au debutat cu victorii în calificări la US Open

Gabriela Ruse şi Irina Bara, victorii în calificări la US Open
Gabriela Ruse şi Irina Bara, victorii în calificări la US OpenProfimedia
Jucătoarele române de tenis Gabriela Ruse şi Irina Bara au obținut victorii, marți, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului de Mare Şlem US Open, care are loc la arenele Flushing Meadows din New York.

Ruse (26 ani, 124 WTA) a dispus de croata Antonia Ruzic (21 ani, 185 WTA), cu 6-2, 6-2, în 68 de minute.

Următoarea sa adversară va fi chinezoaica Ye-Xin Ma (25 ani, 223 WTA).

Bara (29 ani, 215 WTA) a trecut de chinezoaica Xiaodi You (28 ani, 222 WTA), cu 3-6, 6-3, 7-5, după trei ore şi 13 minute. Românca a încheiat cu 7 duble greşeli, față de 5 ale adversarei, care a reuşit şi 6 aşi.

Situația este egală acum în meciurile directe, 2-2. You se impusese în ultima lor confruntare, în iunie, la Biarritz, în turul al doilea, cu 2-6, 6-4, 6-4.

În turul secund al calificărilor, Bara o va înfrunta pe australianca Arina Rodionova (34 ani, 118 WTA), pe care a întâlnit-o în 2019 în primul tur preliminar la Istanbul, câştigând cu 6-1, 6-1.

Ruse şi Bara şi-au asigurat cecuri de 38.000 de dolari şi 20 de puncte WTA fiecare.

Anca Todoni şi Miriam Bulgaru au pierdut luni în primul tur al calificărilor la US Open.