Haddad Maia, a doua braziliancă din istorie ajunsă în sferturile de finală ale US Open

Haddad Maia își sărbătorește victoria în fața lui Wozniacki
Haddad Maia își sărbătorește victoria în fața lui WozniackiCHARLY TRIBALLEAU / AFP
După o așteptare de 56 de ani, tenisul feminin brazilian a revenit în sferturile de finală ale US Open prin victoria obținută luni de Beatriz Haddad Maia în fața fostului număr unu mondial Caroline Wozniacki.

Haddad Maia, locul 21 în clasamentul WTA, a învins-o pe daneza Wozniacki (71) cu 6-2, 3-6, 6-3, într-un duel de două ore și 39 de minute pe terenul central de la Flushing Meadows din New York.

"Am încercat să-mi stăpânesc emoțiile la finalul meciului, dar acum nu mai pot", a declarat Haddad Maia, ovaționată de sutele de fani brazilieni din tribune.

"Brazilia este o țară minunată și știu că mulți oameni m-au susținut, nu numai aici, ci și de acasă", a spus el."Tenisul este în creștere în Brazilia și mă simt norocoasă să reprezint și sportul feminin".

Jucătoarea din Sao Paulo a devenit doar a doua braziliancă care ajunge în sferturile de finală de la New York, după Maria Bueno, care a ajuns în semifinale în 1968.

Următoarea sa adversară va fi cehoaica Karolina Muchova, semifinalistă anul trecut.

Meciul dintre Haddad Maia și Wozniacki a fost întrerupt timp de șase minute de o defecțiune a arbitrului electronic pe terenurile de la Flushing Meadows, când brazilianca conducea cu 5-2 în primul set.

Într-un comunicat, organizatorii au atribuit incidentul unei alarme de incendiu în clădirea care adăpostește sistemul de arbitraj video Hawk-eye.

La reluarea jocului, daneza a reacționat și a luat setul al doilea, însă Haddad Maia nu și-a pierdut încrederea în tenisul său și a făcut break la prima ocazie, ducând scorul la 3-0, moment din care Caro nu a mai putut reveni.

Wozniacki, în vârstă de 34 de ani, a plecat ovaționată în picioare de cei peste 20.000 de fani prezenți pe cel mai mare teren din lume, după ce a salvat o minge de meci epică, alergând dintr-o parte în alta, ca în zilele ei bune.

"Caroline este o luptătoare. O respect foarte mult. Cariera ei a fost și încă este uimitoare", a recunoscut-o Haddad Maia."Când am început să joc profesionist, ea era încă în top.

Daneza, de două ori finalistă a turneului (2009 și 2014), a fost eliminată pentru al doilea an consecutiv în optimi la US Open, Grand Slamul unde performează cel mai bine de când a revenit, în 2023, după ce a născut doi copii.