Iga Swiatek, de neoprit după ce a spulberat-o și pe Samsonova. Poloneza este în sferturi la US Open

Iga Swiatek în acțiune
Iga Swiatek în acțiuneRobert Deutsch - USA TODAY Sports
Iga Swiatek (23 de ani) a trecut de Liudmila Samsonova (25 de ani) cu 6-4, 6-1 pe stadionul Arthur Ashe și s-a calificat în sferturile de finală ale US Open, principala favorită continuându-și parcursul impecabil pe tabloul de la Flushing Meadows.

Swiatek, singura fostă campioană la US Open încă în concurs, nu a pierdut niciun set până acum la New York, iar în cel de-al 100-lea ei meci de Grand Slam a pierdut doar patru puncte pe primul serviciu.

Dintre jucătoarele care și-au început cariera în Era Open, doar șase au mai multe victorii în primele 100 de meciuri de Grand Slam decât Iga Swiatek, care a acumulat 83 de victorii: Monica Seles, Chris Evert, Steffi Graf, Martina Hingis, Serena Williams și Venus Williams.

Samsonova, a 16-a favorită, și-a dorit primul sfert de finală de Grand Slam, dar nu a intrat niciodată în meci și nu a reușit să obțină nicio minge de break în fața polonezei.

Swiatek o va înfrunta apoi pe americanca Jessica Pegula, pe care a învins-o în sferturile de finală în urmă cu doi ani. Va fi totuși ceea ce se presupune a fi cel mai dificil meci al lui Swiatek de până acum.

"Are un stil de joc destul de complicat, așa că trebuie să lucrezi foarte mult la picioare și să fii pregătită pentru raliuri mai lungi, dar și pentru lovituri intense", a spus Swiatek despre Pegula.

"Va fi o provocare".

Samsonova a apărat două mingi de break în al patrulea game, dar nu a putut ține piept jocului fără greșeală al lui Swiatek.

Condusă cu 0-3 în setul al doilea, Samsonova a apărat trei mingi de break în al patrulea game, dar apoi i-a oferit lui Swiatek break-ul cu o dublă greșeală.

Campioana de la Roland Garros, care a sărit peste turneul de pregătire de la Toronto, a declarat că a simțit că, în sfârșit, își dă drumul la New York.

"Eu, cu siguranță, mă simt din ce în ce mai bine în fiecare zi".