Pegula o elimină pe Swiatek, principala favorită, și ajunge în semifinalele US Open

Pegula, în semifinalele US Open
Pegula, în semifinalele US OpenProfimedia
Americanca Jessica Pegula a eliminat-o pe numărul unu mondial Iga Swiatek de la US Open, scor 6-2, 6-4, și a ajuns în semifinală.

A șasea favorită și-a ridicat mâinile în aer după ce a reușit cea mai mare victorie din carieră, în fața publicului extaziat de acasă, de pe stadionul Arthur Ashe, în cel de-al șaptelea ei sfert de finală la un turneu major.

„Am ajuns în sferturi de atâtea ori - și tot pierdeam. În sfârșit pot să spun că sunt semifinalistă,” a spus ea.

Swiatek, care s-a retras de la Openul Canadei luna trecută invocând oboseala, părea ieșită din formă încă de la început, având probleme la serviciu și ajutându-și adversara cu 41 de erori neforțate.

Americanca a putut sărbători în sfârșit când Swiatek a trimis o lovitură în afara terenului la minge de meci.

"Mulțumesc mulțimii. M-ați ajutat să trec de ultimul gam," a spus Pegula

Pegula se alătură compatrioatei sale, Emma Navarro, în semifinale și o va întâlni pe cehoaica Karolina Muchova în următoarea rundă.

De asemenea, americanii Taylor Fritz și Frances Tiafoe au ajuns în semifinalele competiției masculine.