Sorana Cîrstea, eliminată de la US Open. Românca se oprește în sferturile de finală

Sorana Cîrstea, eliminată de Muchova
Sorana Cîrstea, eliminată de MuchovaAFP
Parcursul Soranei Cîrstea la US Open se oprește în sferturile de finală. Românca a fost învinsă clar de Karolina Muchova (27 de ani, #10 WTA), 0-6, 3-6.

Sorana Cîrstea - Karolina Muchova 0-6, 3-6

Primele trei game-uri au dat peste cap încrederea mare pe care Sorana o arătase în meciurile cu Rybakina sau Bencic. Muchova a preluat rapid conducerea cu 3-0, într-un început de meci în care românca părea dezorientată și depășită de situație.

Sorana a avut o ocazie bună să revină în joc în game-ul patru, care s-a întins pe aproape 20 de minute! Au fost momente de intensitate maximă, cu performanțe notabile din partea ambelor jucătoare, dar și cu erori frustrante.

Nouă mingi de break au fost ratate rând pe rând de eleva lui Thomas Johansson, iar de la 0-4 era aproape imposibil de revenit.

După aproximativ 45 de minute setul s-a încheiat, iar Muchova a câștigat cu 6-0.

Setul părea că începuse bine pentru româncă, dar Muchova și-a revenit repede și a trecut repede de Sorana, scor 6-3, într-o partidă care a durat o oră și 39 de minute.

Cîrstea rămâne cu cel mai bun rezultat al ei din ultimii ani, cu locul 26 în lume, pe care-l va ocupa de săptămâna viitoare.