Tennis Tracker: Jannik Sinner este noul campion de la US Open

Tennis Tracker
Tennis TrackerČTK / imago sportfotodienst / Antoine Couvercelle via Profimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

23:40 - Jannik Sinner este noul campion de la US Open după ce l-a învins în trei seturi, 6-3, 6-4, 7-5, pe americanul Taylor Fritz. Detalii aici.

19:08 - Jucătoarea română de tenis Irina Begu a câştigat turneul WTA 125 de la Montreux (Elveția), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a învins-o, duminică, în finală, pe croata Petra Marcinko, cu 1-6, 6-3, 6-0.

Irina Begu (34 ani, 130 WTA) s-a impus după o oră şi 33 de minute de joc. Detalii aici.

15:00 - US Open se încheie în această seară cu o finală masculină fascinantă, în care Jannik Sinner (23 de ani) și Taylor Fritz (26 de ani) se luptă pentru un prim titlu la New York.

Sinner țintește istoria, încercând să devină primul italian care câștigă un titlu de simplu la Flushing Meadows, în timp ce miza este la fel de mare pentru Fritz, care speră să pună capăt celor 21 de ani de așteptare a țării sale pentru un campion masculin de Grand Slam.

Cei doi s-au mai întâlnit doar de două ori, italianul câștigând cea mai recentă întâlnire, la începutul anului 2023.

Finala este programată să înceapă la ora 21:00.

07:00 - WTA MONTREUX - Irina Begu este în finală după ce a învins-o pe letona Darja Semenistaja, cu 6-1, 6-2. Românca va lupta în ultimul act cu croata Petra Marcinko (18 ani, 292 WTA).

01:15 - WTA US OPEN - Aryna Sabalenka a învins-o în finală pe americanca Jessica Pegula și a câștigat primul ei turneu din carieră la US Open.

Jessica Pegula a dat tot ce a avut mai bun, dar Sabalenka câștigă în cele din urmă titlul la New York, după finala de anul trecut pierdută în fața lui Coco Gauff, cea care la rândul ei, câștiga atunci, în 2023,  primul ei turneu la US Open.

A fost un meci strâns, cu două seturi simetrice, 7-5, 7-5 , dar bielorusa a fost cea care a avut câștig de cauză, obținând a treia sa coroană de Grand Slam.