Visul african, pus din nou pe pauză. Jabeur a fost eliminată de chinezoaica Zheng

Zheng o va înfrunta pe Sabalenka în sferturile de finală
Zheng o va înfrunta pe Sabalenka în sferturile de finalăReuters
Chinezoaica Zheng Qinwen (20 de ani) a eliminat-o pe Ons Jabeur (29 de ani), vicecampioana US Open de anul trecut, în turul al patrulea, luni, cu 6-2, 6-4, pe arena Louis Armstrong.

Din cauza unei boli, Jabeur s-a chinuit uneori să respire în primele zile ale turneului și a părut epuizată în fața lui Zheng, care o va înfrunta pe Aryna Sabalenka, a doua favorită, în primul său sfert de finală de Grand Slam.

"Întotdeauna cred că sunt capabilă să înving pe oricine dacă joc tenisul corect pe care trebuie să-l joc", a declarat Zheng, cap de serie 23, care a numit victoria de luni un "progres".

"Cred că dacă sunt cu adevărat acolo luptând pentru fiecare punct, lucrurile se vor întâmpla".

Au existat semne timpurii ale problemelor lui Jabeur, care i-a oferit lui Zheng un break cu o dublă greșeală în al treilea game, iar jucătoarea chineză l-a obținut cu ușurință și pe al patrulea.

Cele două au făcut schimb de break-uri în game-urile al cincilea și al șaselea, înainte ca Jabeur să comită o altă dublă greșeală și două erori neforțate - printre cele 33 din meci - în game-ul al șaptelea, oferindu-i lui Zheng oportunitatea de a încheia setul pe serviciu.

Jabeur, condusă cu două break-uri în setul al doilea, a rămas în meci atunci când Zheng și-a pierdut serviciul cu o pereche de duble greșeli în game-ul al optulea. Tunisianca a salvat o minge de meci în al nouălea, alte două în al zecelea, înainte ca un forehand sublim al lui Zheng din cross-court să pună capăt meciului.

Favorită a fanilor newyorkezi, Jabeur a declarat că s-a hrănit din energia mulțimii pentru a se menține în formă.

"Ei mă susțin indiferent de situație. Asta este de fapt ceea ce am nevoie ca atlet, ca jucător", a declarat ea reporterilor. "Sper să mă întorc anul viitor mai puternică și să primesc sprijinul acestei mulțimi incredibile".

Zheng a spus că știa că trebuia să controleze jocul dacă voia să iasă învingătoare.

"Dacă voiam să câștig meciul de astăzi, trebuia să fiu agresivă", a spus ea. "Bineînțeles, trebuie să fiu capabilă să apăr multe mingi, dar și să fiu o jucătoare agresivă, să găsesc un echilibru.

"Sunt fericită că astăzi am găsit echilibrul potrivit pentru a obține victoria în acest meci."