Irina Begu s-a calificat în sferturi la Wiesbaden după o revenire în mare forță

Irina Begu s-a calificat în sferturi la Wiesbaden după o revenire în mare forțăProfimedia
Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Wiesbaden (Germania), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce a învins-o pe elvețianca Simona Waltert cu 4-6, 6-1, 7-6 (7/2).

Favorită 6 a competiției din Germania, Begu (128 WTA) a avut nevoie de două ore și 55 de minute pentru a obține victoria în fața sportivei din Elveția, scor 4-6, 6-1, 7-6(2).

Irina Begu a fost condusă în decisiv cu 3-1 şi 6-5, elvețianca servind pentru meci, dar românca a reușit să rămână în partidă și apoi să câștige.

Ambele jucătoare au avut mari probleme la serviciu în setul decisiv (au fost în total opt break-uri, câte patru de fiecare parte), dar Irina s-a impus fără emoții în tiebreak.

Sportiva noastră va da în sferturi peste Katarina Zavatska (181 WTA), după ce ucraineanca a furnizat o surpriză învingând-o pe Anna Bondar (95 WTA / favorită 2), scor (3)6-7, 6-2, 7-5.

Begu a încheiat cu 5 duble greşeli, iar Waltert (23 ani, 156 WTA) a făcut 6.