Tennis Tracker: Alcaraz îl bate pe Berrettini / Eubanks produce surpriza zilei

Carlos Alcaraz
Carlos AlcarazAFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

22:55 - O zi încărcată de tenis s-a încheiat la Wimbledon, sub acoperișul de pe Centre Court. Carlos Alcaraz (20 de ani) l-a învins pe Matteo Berrettini (27 de ani) cu 3-6, 6-3, 6-3, 6-3, 6-3, iar spaniolul, cap de serie numărul unu, îl va înfrunta pe Holger Rune (20 de ani) în sferturile de finală.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

22:20 - Holger Rune este în sferturile de finală la Wimbledon. Norvegianul l-a învins în patru seturi pe bulgarul Grigor Dimitrov, 3-6, 7-6 (6), 7-6 (4), 6-3.

19:50 – Tunisianca Ons Jabeur (6 WTA) a trecut în două seturi de Petra Kvitova (9 WTA), scor 6-0, 6-3 și o va întâlni în faza sferturilor pe Elena Rybakina.

19:40 - Aryna Sabalenka s-a calificat în sferturi, după o victorie categorică în două seturi împotriva Ekaterinei Alexandrova, scor 6-4, 6-0. În runda următoare, jucătoarea din Belarus o va întâlni pe americanca Madison Keys.

19:30 – Stefanos Tsitsipas (5 ATP) produce surpriza zilei, după ce a fost eliminat în optimi de americanul Christopher Eubanks (43 ATP), la capătul unei partide care a durat 3 ore și 7 minute, scor 3-6, 7-6(4), 3-6, 6-4, 6-4. În faza sferturilor, Eubanks îl va întâlni pe rusul Daniil Medvedev.

18:02 - După o dispută de peste trei ore, campionul de la Wimbledon, Novak Djokovic (36 de ani), s-a impus în fața bătăiosului Hubert Hurkacz (26 de ani) cu 7-6, 7-6, 5-7, 6-4, pregătind o confruntare în sferturile de finală cu Andrey Rublev (25).

16:53 - Daniil Medvedev se califică în sferturi de finală la Wimbledon după abandonul lui Jiri Lehecka, 37 ATP, la scorul de 2-0 la seturi pentru rus, 6-4, 6-2.

15:13 - Elena Rybakina (24 de ani), campioana de anul trecut de la Wimbledon, s-a calificat în sferturile de finală, după ce adversara sa, Beatriz Haddad Maia (27 de ani), s-a retras din cauza unei accidentări la spate. Numărul trei mondial a condus cu 4-1 în primul set înainte de a se încheia meciul. Mai multe detalii aici

14:55 - Gabriela Ruse, singura jucătoare din România care se mai afla în competiție la Wimbledon și partenera sa, Marta Kostyuk au  fost învinse de perechea cehă Miriam Kolodziejova/ Marketa Vondrousova.

Românca și ucraineanca au început bine partida, adjudecându-și primul set cu 6-1. Cehoaicele s-au repliat și au preluat inițiativa pe care nu au mai predat-o până la final, câștigând următoarele două seturi : 6-4, 6-1

13:12 - Deși a pierdut primul set în fața Mirrei Andreeva (16 ani), americanca Madison Keys (28 ani) s-a impus în trei seturi, 3-6, 7-6, 6-2, în puțin peste două ore și s-a calificat în optimi unde va juca cu Aryna Sabalenka (25 ani) sau Ekaterina Alexandrova (28 ani). Citește mai mult aici.

07:00

Gabriela Ruse și Marta Kostyuk luptă pentru calificare în turul trei în competiția de dublu de la Wimbledon cu perechea Miriam Kolodziejova/ Marketa Vondrousova

La simplu, noua senzație a tenisului mondial, Mirra Andreeva e în fața unei noi provocări: o înfruntă pe experimentata Madison Keys, 18 WTA.

Deținătoarea titlului, Elena Rybakina joacă împotriva braziliencei Beatriz Haddad Maia, 13 WTA

Ons Jabeur - Petra Kvitova și Ekaterina Alexandrova - Aryna Sabalenka sunt celelalte partide de pe tabloul feminin de la Wimbledon.

Confruntări de top și la băieți: Christopher Eubanks vs Stefanos Tsitsipas; Daniil Medvedev vs. Jiri LeheckaCarlos Alcaraz vs. Matteo Berrettini ; Grigor Dimitrov vs. Holger Rune.

Partida dintre Novak Djokovic și Hubert Hurkacz a fost oprită la ora 00:35, din cauza vizibilității reduse. Meciul se reia astăzi de la scoorul de 2-0 la seturi pentru Nole, ambele câștigate în tie-break.