Alcaraz și Djokovic pregătesc o reeditare a finalei Wimbledon 2024

Carlos Alcaraz și Novak Djokovic, în finala Wimbledon din 2023
Carlos Alcaraz și Novak Djokovic, în finala Wimbledon din 2023Profimedia
Carlos Alcaraz, campionul în exercițiu, și Novak Djokovic, de șapte ori câștigător, pot pregăti vineri o finală blockbuster la Wimbledon.

În calea lor stau însă Daniil Medvedev și Lorenzo Musetti, cel din urmă ajungând pentru prima dată în semifinalele unui Grand Slam.

AFP Sport analizează cele două semifinale:

Alcaraz, Medvedev în spectacol repetat

Spaniolul Alcaraz, numărul trei mondial, l-a învins pe Medvedev în două seturi în semifinala de anul trecut de la All England Club, înainte ca rusul să răzbune acea înfrângere cu o victorie impresionantă în ultimul sfert de finală la US Open.

Alcaraz, în vârstă de 21 de ani, încearcă să ajungă în a patra sa finală de Slam, înainte de a-și propune să devină al șaselea om care câștigă consecutiv Roland Garros și Wimbledon.

A fost un Wimbledon inegal pentru spaniol - el a fost împins la cinci seturi de Frances Tiafoe în turul al treilea și apoi a avut nevoie de patru seturi pentru a trece de Ugo Humbert și Tommy Paul.

Alcaraz are un avans de 4-2 în fața lui Medvedev, un jucător pe care l-a comparat cu "un zid din care ricoșează fiecare minge".

Medvedev vrea să ajungă în a șaptea finală de Grand Slam

Pe locul 5 în ierarhia ATP, Daniil Medvedev, fost campion la US Open, l-a învins în cinci seturi pe principalul favorit Jannik Sinner în sferturile de finală, luându-și astfel revanșa pentru înfrângerea suferită în fața italianului în finala Australian Open din ianuarie.

"Este greu să joci împotriva lui Carlos, pentru că știi că orice lovitură ai trimite, el poate răspunde cu o lovitură câștigătoare de acolo", a spus Medvedev.

Medvedev a reușit până acum 64 de ași, față de cei 52 ai lui Alcaraz. El a fost oprit pe serviciu de opt ori, în timp ce Alcaraz și-a văzut game-urile de serviciu depășite de 16 ori.

Djokovic îl înfruntă pe Musetti în meciul generației

Djokovic a egalat recordul lui Roger Federer ajungând în a 13-a semifinală la Wimbledon și este la două victorii de a egala recordul elvețianului de opt titluri de simplu la All England Club.

O victorie vineri l-ar duce în a 10-a finală a turneului.

La 37 de ani, Djokovic ar putea deveni, de asemenea, cel mai în vârstă campion al erei moderne, o realizare impresionantă pentru un om care a suferit o intervenție chirurgicală la genunchi încă de luna trecută.

În acest sezon, Djokovic a pierdut titlurile de la Australian Open și French Open și nu a ajuns încă într-o finală în circuit.

El a beneficiat de un culoar liber în ultimul sfert de finală de vineri, când Alex de Minaur s-a retras din sfertul lor de finală programat, din cauza unei accidentări la șold.

Sârbul a fost într-o dispoziție combativă la Wimbledon, acuzând fanii că nu l-au respectat în victoria din optimi cu Holger Rune.

"Dacă cineva depășește limita, eu reacționez", a spus el.

"El este o legendă peste tot”

Djokovic are un record de victorii de 5-1 în fața lui Musetti, inclusiv o victorie în cinci seturi venită obținută la French Open luna trecută.

Acel meci din turul al treilea a stabilit recordul pentru cel mai târziu final la Roland Garros, Djokovic finalizând victoria la ora locală 3:07 dimineața.

Musetti, în vârstă de 22 de ani, l-a ținut pe Djokovic la distanță și în prima lor întâlnire la Roland Garros în 2021, când italianul a câștigat primele două seturi ale meciului lor din optimi, înainte ca accidentarea să-i distrugă speranțele în decisiv.

"El este o legendă peste tot, dar mai ales aici, la Wimbledon", a spus Musetti.

"Mă aștept la o luptă mare. Este una dintre cele mai dificile provocări. Dar eu sunt un tip ambițios și îmi place să fiu provocat."