Jannik Sinner se califică în turul 3 la Wimbledon după un thriller nocturn contra lui Matteo Berrettini

Italianul Jannik Sinner sărbătorește victoria în fața italianului Matteo BerrettiniProfimedia
Numărul unu mondial, Jannik Sinner, a rezistat cu greu atacurilor compatriotului său Matteo Berrettini, dar a reușit în final să îl învingă și să meargă mai departe la All England Club.

Sinner a câștigat greu primele două seturi în tie-break-uri, apoi a fost nevoit să cedeze un set în fața lui  Berrettini înainte de a se impune dificil pe final cu 7-6, 7-6, 2-6, 7-6.

Liderul Mondial a avut nevoie de aproape patru ore, până târziu în noapte, pentru a trece de Matteo Berrettini, fost vicecampion aici în 2021, într-o finală contra lui Novak Djokovic.

Compatriotul lui Sinner a fost, însă, afectat de accidentări anul trecut și este acum clasat pe locul 59.

Totuși, noaptea trecută părea capabil să ducă meciul într-un decisiv cu tenisul său ”heavy-metal”.

A fost o partidă cu trei seturi decise la tie-break. Berrettini a salvat o minge de meci la 5-6 în setul al patrulea și a trimis setul decisiv într-un nou tie-break, într-o dispută captivantă, care i-a ținut cu sufletul la gură pe spectatorii de pe ”Central”.

A fost un duel care a durat 3 ore și 43 de minute și s-a încheiat la ora 22:32, ora locală a Angliei.

"A fost foarte greu să-l înfrunt pe Matteo în turul al doilea la un turneu atât de important", a declarat pe teren Sinner, care și-a îmbrățișat călduros prietenul și compatriotul la fileu.

"Astăzi a fost un meci de nivel înalt și amândoi am jucat bine, iar în cele trei tie-break-uri am avut puțin noroc. Știam că trebuie să-mi ridic jocul la un nivel superior astăzi, el este un specialist al terenurilor de iarbă.

"Au fost unele suișuri și coborâșuri, ceea ce este normal, dar sunt fericit că sunt în turul următor."

Sinner, care și-a extins recordul împotriva colegilor italieni la 14-0, continuă să lupte pentru primul său trofeu la Wimbledon.

Italianul este acum al treilea jucător din Era Open care câștigă primele sale 14 meciuri din ATP împotriva compatrioților, după Bob Hewitt și Guillermo Vilas.