Numărul 1 mondial, Sinner trece de Shelton și se califică în sferturi la Wimbledon

Jannik Sinner
Jannik SinnerProfimedia
Principalul favorit de la Wimbledon și numărul unu mondial, Jannik Sinner a trecut în trei seturi de americanul Ben Shelton.

Jannik Sinner - Ben Shelton 6-2, 6-4, 7-6 (11/9)

Sinner s-a ridicat la înălțimea așteptărilor în partida cu Shelton, care a reușit în turul precedent să bată recordul de viteză la serviciul în istoria Wimbledon.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Italianul și-a adjudecat primele două seturi fără prea mari probleme, însă în al treilea a fost condus cu 0-3 și 1-4. Sinner a reușit să revină și chiar să salveze patru mingi de set înainte de a pune capăt partidei la tiebreak.

În setul trei, Sinner a entuziasmat publicul la 4-5, 40/30 în setul al treilea, cu o lovitură printre picioare improvizată, despre care a spus la final că "a fost doar noroc! Nu e nimic de vorbit. Nu știu. Uneori... nu știu ce să spun, sincer!"

În sferturile de finală, Sinner se va întâlni cu Daniil Medvedev (5 ATP), care a beneficiat în optimi de retragerea lui Grigor Dimitrov (10 ATP) încă din primul set.