Tennis Tracker: Revenire de senzație a lui Fritz, victorie pentru Nole. Programul complet al sferturilor

Tennis Tracker: Taylor Fritz
Tennis Tracker: Taylor FritzAFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

23:21 - Iată și programul complet al sferturilor masculine:

Alex De Minaur - Novak Djokovic

Jannik Sinner - Daniil Medvedev

Carlos Alcaraz - Tommy Paul

Lorenzo Musetti - Taylor Fritz

23:15 - Novak Djokovic este ultimul jucător calificat în sferturile de finală de la Wimbledon. Sârbul nu a avut nicio emoție în fața danezului Holger Rune, pe care l-a învins în trei seturi, 6-3, 6-4, 6-2.

21:57 - S-a stabilit și ultima jucătoare calificată în sferturile de finală de la Wimbledon. Cehoaica Barbora Krejcikova a trecut în două seturi de americanca Danielle Collins (11 WTA), scor 7-5, 6-3.

20:47 - Americanul Taylor Fritz a fost protagonist într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la Wimbledon. El a revenit de la 0-2 la seturi și s-a impus cu 3-2 în fața germanului Alexander Zverev, scor 4-6, 6-7(4), 6-4, 7-6(3), 6-3.

19:40 - Jelena Ostapenko este jucătoarea cu cele mai puține game-uri pierdute în drumul spre sferturi la Wimbledon (15) din 2012 încoace (Victoria Azarenka, 14), reușind să treacă de Yulia Putintseva cu 6-2, 6-3.

18:14 - Alex de Minaur (25 de ani), al nouălea favorit al turneului de la Wimbledon, s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală după o victorie în patru seturi în fața francezului Arthur Fils (20 de ani).

Australianul a triumfat cu 6-2, 6-4, 4-6, 6-3, dar au existat scene îngrijorătoare spre final, De Minaur părând să se fi accidentat la o minge de meci, ceea ce a dus la o celebrare modestă.

17:18 - Elena Svitolina a zburat spre sferturile de la WImbledon, reușind să o învingă pe chinezoaica Wang Xinyu cu 2-0 la seturi, 6-2, 6-1.

16:38 - Fosta campioană Elena Rybakina (25 de ani) s-a calificat fără probleme în sferturi, după ce adversara sa Anna Kalinskaya (25 de ani) a fost nevoită să se retragă în timp ce era condusă cu 3-6, 0-3. Kazaha este principala favorită rămasă pe tabloul feminin și favorita multora pentru titlu.

15:00 - În primul meci al zilei de la WImbledon, italianul Lorenzo Musetti (25 ATP) l-a învins în trei seturi pe lucky loser-ul francez Giovanni Mpetshi Perricard (58 ATP), scor 4-6, 6-3, 6-3, 6-2.

07:00  - Se stabilesc ultimele partide ale sferturilor de finală atât la băieți cât și la fete.

Patru dintre sfert finalistele de la Wimbledon au ajuns pentru prima oară în carieră în această fază pe iarba de la All England Club.: Sun, Vekic, Paolini și Navarro.

06:30 - ATP WIMBLEDON - Lorenzo Musetti vs. Giovanni Mpetshi Perricard (13:00), Taylor Fritz vs. Alexander Zverev (17:00),  Holger Rune vs. Novak Djokovic (19:00)

06:00 - WTA WIMBLEDON - Elina Svitolina vs. Xinyu Wang (16:00), Yulia Putintseva vs. Jelena Ostapenko (17:00), Danielle Collins vs. Barbora Krejcikova (18:30)