Calificare în premieră pentru Krejcikova și duel cu Rybakina în semifinale

Barbora Krejcikova
Barbora KrejcikovaProfimedia
Barbora Krejcikova și Elena Rybakina s-au impus în meciurile din sferturile de finală de la Wimbledon, desfășurate marți.

Câștigătoare la Wimbeldon în 2022, Rybakina (4 WTA) s-a calificat în semifinale după ce a trecut cu 6-3, 6-2 de ucraineanca Elina Svitolina (21 WTA).

Rybakina a dominat clar partida și s-a impus în doar 61 de minute, urmând să joace pentru a doua oară în semifinalele de la Wimbledon.

Calificare în premieră în semifinale la Wimbledon

Barbora Krejcikova (32 WTA) a reușit să se califice pentru prima dată în penultimul act de la Wimbledon. Jucătoarea din Cehia, în vârstă de 28 de ani, a eliminat-o pe Jelena Ostapenko la capătul unui meci care a durat 62 de minute, scor 6-4, 7-6 (7/4)

Câștigătoarea turneului al Roland Garros în anul 2021, Krejcikova se află la prima prezență în semifinalele de la Wimbledon.

În semifinale, Rybakina o va întâlni pe Krejcikova, miercuri de la ora 15:00.