Debut cu succes la Wimbledon pentru Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian

Sorana Cîrstea a trecut de Tatjana Maria, în vreme ce Jaqueline Cristian s-a impus în fața Luciei BronzettiProfimedia
Cele două reprezentante ale României au trecut cu succes în turul doi de la Wimbledon.

Sorana Cîrstea - Tatjana Maria

Meciul de debut al Soranei Cîrstea (37 WTA), amânat ieri din cauza ploii, s-a încheiat cu succes pentru sportiva din România, care a trecut în trei seturi, scor 6-1, 2-6, 6-3 de Tatjana Maria (62 WTA), la capătul unei partide care a durat o oră și 40 de minute. Duelul a fost oprit și astăzi de trei ori din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

Sorana a avut un start fantastic, în primul set cedând doar un singur game în fața jucătoarei din Germania.

Setul secund i-a aparținut însă în totalitate Tatjanei Maria, care s-a impus cu 6-2 și a trimis partida în decisiv.

Cîrstea a făcut un set 3 excelent, reușind să facă un break la scorul de 3-1 și să se impună în primul tur la Wimbledon.

Statistici
StatisticiFlashscore/Profimedia

În turul doi, Cîrstea o va întâlni pe letona Jelena Ostapenko (17 WTA), care a trecut în două seturi, scor 6-2, 6-1 de belgianca Greet Minnen (123 WTA).

Jaqueline Cristian - Lucia Bronzetti

Jaqueline Cristian (133 WTA) s-a calificat în turul doi, după ce a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti (47 WTA), scor 6-3, 6-4. De asemenea, partida fusese programată inițial marți și a suferit întreruperi inclusiv în jocul de astăzi.

În prima parte a partidei, românca s-a impus după ce a reușit să își adjudece trei gameuri consecutive pe finalul primului set.

Deși în setul doi a fost condusă cu 3-0, Jaqueline a revenit miraculos și s-a impus cu 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute.