Djokovic și Rybakina, adversari dificili la Wimbledon în drumul spre sferturi de finală

Novak Djokovic
Novak DjokovicProfimedia
Runda a patra de la Wimbledon urmează să fie încheiată luni la All England Club.

Novak Djokovic, de șapte ori campion pe iarba londoneză, îl va înfrunta pe Holger Rune, cap de serie numărul 15, în timp ce Alexander Zverev, cap de serie numărul patru, și Alex de Minaur, cap de serie numărul nouă, vor încerca să ajungă pentru prima dată în sferturile de finală, când îi vor înfrunta pe Taylor Fritz și, respectiv, Arthur Fils.

Campioană în 2022, Elena Rybakina este pe punctul de a ajunge în sferturi pentru a treia oară consecutiv, dar o Anna Kalinskaya în formă îi stă în cale.

Iată cele mai recente rezultate și cele mai importante momente

MECI MASCULIN DE TOP: RUNE - DJOKOVIC

O victorie în fața lui Rune îl va duce pe Djokovic în sferturile de finală de la Wimbledon pentru a 15-a oară, după Roger Federer, care a ajuns în ultimele opt de 17 ori.

În timp ce sârbul a jucat în ultimele cinci finale de la Wimbledon, el se confruntă cu o provocare serioasă din partea lui Rune, care l-a învins de două ori în cele cinci meciuri pe care le-au jucat unul împotriva celuilalt.

"Sunt sigur că luni vom vedea multe focuri de artificii pe teren", a declarat Djokovic sâmbătă. "(Rune) este un jucător spectaculos, fără îndoială. Îi place scena mare, îi place să joace pe iarbă. Cred că este un adversar foarte, foarte complicat".

MECI FEMININ DE TOP: RYBAKINA - KALINSKAYA

Rybakina, a patra favorită din Kazahstan, a avut nevoie de mai puțin de o oră pentru a o învinge pe Caroline Wozniacki în turul al treilea, dar Kalinskaya se află în cea mai bună perioadă din carieră la Wimbledon.

Ea nu a pierdut niciun set în această campanie, care include o victorie împotriva favoritei 15, Liudmila Samsonova.

Kalinskaya a învins-o pe Rybakina de două ori în primele lor trei întâlniri. În ultimul lor meci din mai 2023, Kalinskaya s-a retras din cauza unei accidentări, blocându-le la 2-2 în confruntările directe.

"Este o jucătoare foarte bună, iar anul acesta a jucat destul de bine. Este o adversară dificilă", a spus Rybakina.

ZVEREV ȘI DE MINAUR CAUTĂ SĂ DESCHIDĂ NOI DRUMURI

Zverev a câștigat 22 de titluri în carieră, dar niciunul pe iarbă. De Minaur este, de asemenea, lipsit de succese majore pe suprafață, dar vrea să schimbe asta.

"Ceea ce mă motivează la acest Wimbledon este că trebuie să fac o performanță decentă aici, pe iarbă, pentru că nu vreau să fiu clasificat ca specialist pe zgură", a declarat De Minaur înaintea meciului cu francezul Fils.

Pentru Zverev, care a ajuns în semifinalele tuturor turneelor de Grand Slam, cu excepția Wimbledon, această campanie este despre urmărirea unui vis.

"Am fost aproape în Australia. Poate la un punct distanță de a fi în finală. Am fost la un set distanță de a câștiga Roland Garros ... Lucrez la realizarea acestui vis al meu", a declarat el înainte de a se confrunta cu Fritz, cap de serie numărul 13 în SUA.