Osaka a promis o revenire spectaculoasă la Wimbledon, însă a cedat în turul doi

Osaka, vizibil dezamăgită după înfrângere
Osaka, vizibil dezamăgită după înfrângereProfimedia
Parcursul lui Naomi Osaka se oprește în turul doi la Wimbledon. Japoneza a cedat în 58 de minute în două seturi în fața americancei Emma Navarro: 6-4, 6-1.

Cvadrupla campioană de Grand Slam anunța în ianuarie, la revenirea sa în circuit, că vrea să obțină rezultate mai bune pe zgură și iarbă.

Aceste ambiții vor trebui să fie puse în așteptare pentru moment, după ce a pierdut în turul al doilea la Wimbledon, la fel ca la Roland Garros la începutul acestui an. Ea nu a ajuns niciodată în turul al treilea la aceste două turnee.

La Roland Garros, ea a fost aproape de o produce o surpriză în fața numărului unu mondial și a viitoarei campioane, Iga Swiatek. A ratat însă o minge de meci și a fost eliminată în turul al doilea.

Naomi Osaka - Emma Navarro 4-6, 1-6

La distanță de o lună, Osaka a cedat fără prea mari speranțe pe terenul central împotriva lui Navarro, a 19-a favorită. Ea a comis patru erori în game-ul al șaptelea al primului set și a fost învinsă.

Navarro a menținut avantajul și presiunea la maxim în setul al doilea, ajungând la un avans de 3-0.

Jucătoarea niponă, care a fost ultima dată în acțiune la Wimbledon în 2019, a primit aplauze furtunoase când a câștigat un game și a evitat un scor la 0 în al doilea set.