Paolini se califică în a doua finală consecutivă de Grand Slam, după cea mai lungă semifinală din istorie la Wimbledon

Paolini, prima jucătorare după Serena Williams (2016) care se califică în finalele de la Roland Garros și WimbledonProfimedia
Jasmine Paolini este prima jucătoare din Italia care se califică în finala de la Wimbledon, după ce a trecut de Donna Vekic într-un meci plin de răsturnări de situație.

Donna Vekic - Jasmine Paolini 6-2, 4-6, 6-7 (8/10)

Cele două tenismene au oferit o semifinală spectaculoasă, care s-a întins pe parcursul a două ore și 54 de minute. Precedentul record era de două ore și 49 de minute.

Croata Donna Vekic (37 WTA) a câștigat primul set al partidei, însă Paolini a reușit restabilească egalitatea la capătul setului secund.

Setul decisiv a fost unul dramatic. Vekic a început cu un break și s-a distanțat la 2-0 și 3-1, înainte ca Paolini să revină în joc și să egaleze la trei. La 4-5, Paolini a avut o minge de meci, însă Vekic a reușit să se mențină în joc.

La 5-5, Paolini a reușit să-și adjudece serviciul după un challenge câștigat. A doua minge de meci nefructificată de Paolini a avut loc tot pe serviciul croatei. Vekic a reușit încă o dată să câștige să se salveze și să trimită meciul în tiebreak.

Două serve foarte bune și o dublă greșeală a italiencei a făcut ca Vekic să se distanțeze la 3-1. Croata nu a reușit însă să-și mențină avantajul și Paolini a egalat la trei. Combatantele au mers cap la cap până la 8-8, când Paolini a câștigat un punct și și-a creat a treia minge de meci. Un forehand trimis de Vekic în afara terenului a făcut ca italianca să se califice în a doua finală de Grand Slam din acest an, după Roland Garros.

Paolini o va întâlni în finala Wimbledon 2024 pe învingătoarea din semifinala dintre Barbora Krejcikova (32 WTA) și Elena Rybakina (4 WTA).