Prima româncă eliminată de la Wimbledon: Irina Begu, înfrângere fără drept de apel

Irina Begu
Irina BeguProfimedia
Irina Begu a fost învinsă în doar o oră și 13 minute de chinezoaica Lin Zhu.

Irina Begu - Lin Zhu 0-6, 4-6

În primul tur de la Wimbledon, Irina Begu a avut parte de un debut de meci de coșmar, pierzând primul set la zero, în doar 24 de minute. Și în setul secund Zhu (61 WTA) s-a aflat la conducere încă de la început, conducând cu 2-0 și 5-1, înainte ca Begu să forțeze o revenire în joc.

Irina s-a apropiat la un singur set, 4-5, însă a pierdut în cele din urmă și a fost eliminată de la Wimbledon.

Irina Begu (33 ani, 126 WTA) s-a impus în singura lor confruntare de până acum, în 2019, la Roland Garros, în primul tur, cu 6-1, 6-1.

Pentru participarea la turneul de la Wimbledon, Begu va încasa 93.000 de lire sterline și 10 puncte WTA.

Irina Begu va continua la dublu, unde face pereche cu italianca Martina Trevisan, urmând să le înfrunte în primul tur pe favoritele numărul 15, Asia Muhammad (SUA)/Aldila Sutjiadi (Indonezia).

Luni mai sunt programate să joace în primul tur la Wimbledon alte trei românce, Anca Todoni contra sârboaicei Olga Danilovic (italianca Elisabetta Cocciaretto, adversara inițială, s-a retras, n.red.), Sorana Cîrstea împotriva britanicei Sonay Kartal şi Jaqueline Cristian contra canadiencei Bianca Andreescu.