Rybakina merge în sferturi, după ce Haddad Maia s-a accidentat și nu a mai putut continua

Rybakina o îmbrățișează pe Haddad Maia
Rybakina o îmbrățișează pe Haddad MaiaProfimedia
Elena Rybakina, deținătoarea trofeului, a avut un drum destul de ușor spre sferturile de finală de la Wimbledon, după ce adversara sa din Brazilia, Beatriz Haddad Maia, s-a retras la jumătatea primului set din cauza unei accidentări la spate.

Rybakina a reușit un break pentru un avantaj de 3-1 în primul set, când Haddad Maia, cap de serie numărul 13, a suferit o accidentare care a pus capăt partidei, imediat după ce a trimis în fileu o lovitură de rever.

Brazilianca a solicitat intervenția fizioterapeutului pe terenul de joc. După o pauză de 10 minute în care i-au fost acordate îngrijiri medicale, Haddad Maia a revenit șchiopătând în încercarea de a relua meciul.

Cu toate acestea, modul în care a evitat să se aplece pentru a-și lua racheta de pe scaun pentru a relua disputa a semnalat că totul nu era în regulă și că meciul s-ar putea încheia în curând.

Brazilianca în vârstă de 27 de ani a continuat cu lacrimi în ochi încă un game, apucându-se de spate după fiecare punct, în timp ce se chinuia să returneze mingea.

Un minut mai târziu, Haddad Maia a avut un schimb de replici cu echipa sa aflată în loja jucătorilor, moment în care sportiva din America de Sud a confirmat faptul că nu mai poate continua partida și s-a îndreptat spre Rybakina pentru a o îmbrățisa.

Beatriz Haddad Maia - Elena Rybakina 1-4

Mai puțin de un minut mai târziu, o Haddad Maia distrusă și-a strâns ochii în încercarea de a opri lacrimile care îi curgeau pe față.

"Nu este niciodată ușor să termini un astfel de meci și sper că nu este nimic cu adevărat grav", a declarat kazaha Rybakina, în vârstă de 24 de ani, născută la Moscova, care se va confrunta în continuare fie cu dubla campioană Petra Kvitova, fie cu Ons Jabeur, vicecampioana de anul trecut.

"A fost un ghinion foarte mare pentru Beatriz și sper să se facă bine", a adăugat favorita numărul trei.

Sfârșitul abrupt a privat-o pe Haddad Maia, semifinalistă la Roland Garros, de șansa de a obține o triplă victorie în fața lui Rybakina și, de asemenea, a pus capăt speranțelor ei de a deveni prima braziliancă din ultimii 55 de ani care ajunge în sferturile de finală ale turneului major pe iarbă.