Tennis Tracker: Barbora Krejcikova este noua campioană de la Wimbledon

Tennis Tracker: Barbora Krejcikova
Tennis Tracker: Barbora KrejcikovaAFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

17:59 - Barbora Krejcikova este noua campioană de la Wimbedon, după ce a învins-o în trei seturi pe italianca Jasmine Paolini, scor 6-2, 2-6, 6-4. Citește mai mult aici.

Pentru jucătoarea din Cehia este al doilea titlu de Mare Șlem din carieră, după cel câștigat în 2021 la Roland Garros, fiind, alături de Simona Halep, singura jucătoare în activitate care a câștigat cele două turnee de la Paris și Londra.

În schimb, Paolini suferă dezamăgirea unei a doua finale consecutive de Grand Slam pierdute, după ce în urmă cu câteva săptămâni a pierdut și la Roland Garros în fața Igăi Swiatek.

De la publicarea clasamentului WTA în 1975, Jasmine Paolini a fost prima jucătoare clasată în afara top 5 WTA care a ajuns în finala de simplu feminin la Roland Garros și Wimbledon într-un an calendaristic.

Italia pierde astfel șansa de a avea un succes în premieră la Wimbledon, fie la feminin, fie la masculin.

17:20 - Jasmine Paolini oferă un răspuns pe măsură și câștigă setul al doilea cu același scor, 6-2. Finala feminină merge în decisiv.

16:44 - Barbora Krejcikova este cu o mână pe trofeu, după ce a câștigat primul set cu un categoric 6-2. Jasmine Paolini a cerut o pauză de vestiar.

15:50 - Ne apropiem de momentul startului

14:27 - Jasmine Paolini (28 de ani) a completat parcursul său surprinzător până în finala French Open de luna trecută cu un parcurs și mai impresionant până la Wimbledon.

Italianca, care nu câștigase niciodată un meci pe iarbă în circuit înainte de acest an, le-a învins pe Bianca Andreescu (24), Madison Keys (29) (prin retragere) și Donna Vekic (28), cucerind inimile publicului britanic de-a lungul competiției.

Citiți mai multe aici.

Parcursul Jasminei Paolini
Parcursul Jasminei PaoliniFlashscore

13:25 - Drumul Barborei Krejcikova (28 de ani) până în finală a fost unul dificil, dar fosta campioană de la Roland Garros a jucat un tenis superb, trecând de Danielle Collins (30 de ani) și Jelena Ostapenko (27 de ani) în două seturi, înainte de a o învinge pe Elena Rybakina (25 de ani), a patra favorită, într-o semifinală spectaculoasă.

Parcursul Barborei Krejcikova
Parcursul Barborei KrejcikovaFlashscore

07:00 - E momentul adevărului la Wimbledon. Jasmine Paolini este la a doua finală consecutiv după cea de la Roland Garros. Fără experiență pe iarbă, italianca a ajuns miraculos în ultimul act la All England Club.

Barbora Krejcikova are deja un Grand Slam: Roland Garros în 2021.

06:30 - WTA BUDAPESTA - Ana Bogdan și Miriam Bulgaru intră în calificări la turneul pe zgură de la Budapesta.

Ana Bogdan vs. Anna Siskova (12:00), Greta Nemcsek vs. Miriam Bulgaru.