Vekic pune capăt parcursului de vis al lui Sun la Wimbledon și se califică în semifinale

Donna Vekic este în prima sa semifinală de Grand Slam
Donna Vekic este în prima sa semifinală de Grand SlamReuters
Extraordinara călătorie la Wimbledon a lui Lula Sun (23 de ani) s-a oprit în sferturile de finală, neo-zeelandeza venită din calificări, care ocupă locul 123, fiind învinsă cu 5-7, 6-4, 6-1 de experimentata croată Donna Vekic (28 de ani) într-o zi de marți ploioasă la turneul de Grand Slam pe iarbă.

Victoria a însemnat că Vekic a ajuns în prima sa semifinală de Grand Slam și a devenit doar a doua jucătoare din țara sa care face acest lucru la All England Club, egalând performanța lui Mirjana Lucic din 1999.

Sun a salvat trei mingi de break sub acoperișul de pe Court One și a făcut break pentru un avantaj crucial de 6-5, înainte de a câștiga setul inaugural pe propriul serviciu.

Stângacea născută în Te Anau și-a cedat serviciul în al optulea game al setului următor, înainte ca Vekic să facă o serie de duble greșeli în timp ce servea pentru set, doar pentru a-și recăpăta calmul și a egala meciul cu un nou break.

Vekic a făcut break în setul al treilea, după o dublă greșeală a lui Sun, iar fosta sfertfinalistă de la Australian Open și US Open s-a distanțat rapid la 5-0.

Ea a rezolvat în mod corespunzător meciul cu serviciul, spulberând astfel speranțele lui Sun de a deveni prima jucătoare venită din calificări care ajunge în semifinalele Wimbledon, de la americanca Alexandra Stevenson, în urmă cu 25 de ani.