Venus spune că a fost "ucisă de iarbă" după înfrângerea de la Wimbledon

Venus Williams a fost învinsă la Wimbledon de către Elina Svitolina, scor 6-4, 6-3Profimedia
Venus Williams a declarat că a fost "ucisă de iarbă", asta după ce cvadrupla campioană a suferit o căzătură urâtă în timpul înfrângerii cu 6-4, 6-3 în fața Elinei Svitolina, luni, în primul tur de la Wimbledon.

Americanca a început în forță în fața adversarei sale ucrainene, care a ajuns în semifinale în 2019, câștigând primele două game-uri.

Dar jucătoarea de 43 de ani a alunecat pe iarbă și a căzut la pământ în agonie. Aceasta a acuzat probleme la genunchi.

Ea a șchiopătat până la scaunul ei și a fost chemat antrenorul, dar a reușit să continue.

Williams a continuat agresiv, căutând victoria, dar a întâmpinat probleme în al cincilea game, iar Svitolina a continuat să câștige setul inaugural cu 6-4.

Jucătoarea în vârstă de 28 de ani, care a născut o fetiță în octombrie și se află în prezent pe locul 76, a servit pentru meci în game-ul al optulea, dar Williams, care a luptat din greu, a făcut break înapoi pentru a duce scorul la 5-3.

Cu toate acestea, ea nu a reușit să își fructifice impulsul, deoarece Svitolina a făcut un nou break și a încheiat setul cu 6-3, meciul fiind decis de către o verificare video.

Williams a fost ovaționată în timp ce ieșea de pe terenul central, întorcându-se și salutând publicul.

Americanca, care a declarat că nu știe care este amploarea accidentării sale, a fost optimistă după înfrângere.

"Iarba va fi întotdeauna alunecoasă", a spus ea. "Vei cădea la un moment dat. Am avut doar ghinion. Am început meciul perfect. Puteam să câștig, dar am fost ucisă de iarbă."

"Am simțit că am fost într-o formă excelentă la intrarea în acest turneu. Totul este foarte șocant în acest moment. Ăsta este sportul", a mai spus Williams.