Aryna Sabalenka și Coco Gauff se vor înfrunta în semifinale la Wuhan Open

Gauff și-a extins seria de victorii la nouă meciuri
Gauff și-a extins seria de victorii la nouă meciuriREUTERS / Florence Lo
Aryna Sabalenka (26 de ani), campioana de la US Open, o va înfrunta pe Coco Gauff (20 de ani), numărul patru mondial, în semifinalele Wuhan Open, după ce ambele jucătoare au obținut vineri victorii categorice în sferturile de finală.

Gauff a obținut a 50-a victorie a anului în meciurile WTA, învingând-o pe Magda Linette cu 6-0 6-4, în timp ce Sabalenka a învins-o pe Magdalena Frech cu 6-2 6-2.

"Am jucat o mulțime de meciuri în trecut, o mulțime de bătălii mari. Sunt foarte încântată", a declarat Sabalenka, care a câștigat trei din cele șapte întâlniri anterioare cu Gauff.

Sabalenka, de trei ori câștigătoare a turneului de Grand Slam, și-a folosit forehand-ul puternic pentru a obține un avantaj de 4-0, apoi și-a menținut propriul serviciu pentru a-și asigura primul set.

Poloneza Frech a încercat să riposteze în setul al doilea, obținând primul break când era condusă cu 3-0 și aproape că a făcut 3-3, dar Sabalenka a salvat două mingi de break pentru a-și păstra avantajul și a făcut din nou break pentru a-și asigura victoria.

"A trebuit (să) fiu pe fază de la început. Mă bucur că am reușit să câștig acest meci în două seturi", a declarat Sabalenka.

Următoarea adversară a lui Sabalenka, Gauff, a fost la fel de dominantă în prima parte a zilei, salvând patru mingi de break și câștigând 67% din punctele de retur, în timp ce fosta semifinalistă de la Australian Open.

Gauff, care a făcut opt duble greșeli în meci, s-a confruntat cu o luptă mai grea în setul al doilea, dar una dintre cele 22 de erori neforțate ale polonezei i-a dat americancei un avantaj în al șaptelea game, când a obținut singurul break al setului, care a pecetluit victoria.

"Am jucat bine ... în general, poate două jocuri proaste", a declarat Gauff în interviul de după meci, după ce și-a extins seria de victorii la nouă meciuri.