Tennis Tracker: Sabalenka se califică la Wuhan / Alcaraz, înfrângere în două seturi

Tennis Tracker
Tennis TrackerAFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

17:30 - WTA WUHAN - Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka (2 WTA, principală favorită) s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 3.221.715 dolari, după ce a învins-o în optimi, în trei seturi, 1-6, 6-4, 6-0, pe kazaha Iulia Putintseva (35 WTA).

Sabalenka s-a impus după o partidă de două ore, ea reuşind patru aşi şi făcând trei duble greşeli, în timp ce Putintseva a reuşit doi aşi şi a comis patru duble greşeli.

Belarusa va juca în runda următoare împotriva învingătoarei din partida care le opune pe brazilianca Maia Haddad (12 WTA, favorită nr. 9) şi poloneza Magdalena Frech (27 WTA).

15:45 - ATP SHANGHAI - Supriză în sferturile de finală ale turneului masters din Shanghai. Spaniolul Carlos Alcaraz a fost învins în două seturi de cehul Tomas Mahac, scor 6-7 (5), 5-7.

14:45 - Aryna Sabalenka și Carlos Alcaraz joacă la această oră la turneele din China. Bielorusa a pierdut primul set în partida cu Yulia Putintseva, cu 1-6, în timp ce jucătorul spaniol, unul din favoriții la trofeu, are dificultăți la Shanghai, unde a cedat primul set cehului Tomas Machac la tiebreak.

13:00 - WTA WUHAN - Qinwen Zheng, cea care a trecut ieri de Jaqueline Cristian, a învinso azi pe Leylah Fernandez cu 5-7, 6-3, 6-0 și este în sferturi de finală unde o va întâlni pe favorita numărul 3, italianca Jasmine Paolini.

12:35 - Rafael Nadal se retrage. Spaniolul a făcut anunțul oficial. Este unul din titanii tenisului și ai sportului în general, iar reacțiile curg în întreaga lume.

Citește despre Reacțiile lui Roger Federer și Cristiano Ronaldo la aflarea veștii.

11:46 - ATP SHANGHAI - Meci fără istoric la Shanghai, unde Jannik Sinner l-a învins încă odată pe Daniil Medvedev rapid, scor 6-1, 6-4. Rusul pare să fi dezvoltat un adevărat complex în fața italianului.

Sinner îl așteaptă în semifinale pe marele său rival, Carlos Alcaraz, care joacă azi cu cehul Tomas Machac.

10:30 - WTA WUHAN - Jasmine Paolini trece de Erika Andreeva în două seturi cu 6-3, 6-2 și și-a asigurat prezența în sferturile de finală ale turneului.

07:15 - WTA WUHAN - Coco Gauff a învins-o rapid pe ucraineanca Marta Kostyuk în doar o oră de joc, scor 6-4, 6-1 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Wuhan.

În partida următoare, favorita numărul 4 o va întâlni pe Magda Linette, care a trecut tot în această dimineață de Daria Kasatkina cu 6-2, 6-3.

07:00 - Încep sferturile de finală la Shanghai. Alcaraz, Sinner și Medvedev sunt azi pe teren alături de outsiderul Tomas Machac, care face unul dintre cele mai bune turnee din carieră.

La Wuhan, fetele au ajuns doar în faza optimilor, iar astăzi au loc partide interesante în care sunt implicate Coco Gauff, Aryna Sabalenka sau Jasmine Paolini.

06:45 - ATP SHANGHAI - Jannik Sinner vs. Daniil Medvedev (10:00), Carlos Alcaraz vs. Tomas Machac (13:30)

06:30 - WTA WUHAN - Xinyu Wang vs. Jessica Pegula (08:00), Erika Andreeva vs. Jasmine Paolini (10:00), Qinwen Zheng vs. Leylah Fernandez (10:00), Aryna Sabalenka vs. Yulia Putintseva (14:00), Beatriz Haddad Maia vs. Magdalena Frech (15:30)